| draculaq a întrebat:

Cum poti invata mai usor si mai eficient?
La anul' vine bacul...si inca nu m-am apucat de invatat. Mai e timp. Dar observ ca nu mai pot retine sad. Ma apuc sa invat ceva pentru liceu si nu-mi ramane nimic in cap. Nu mai sunt concentat deloc si nu pot retine nimic. Ce pot face?

9 răspunsuri:
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Daca vrei, poti. Au scris unii tomuri intregi despre metode rapide de a invata, cred ca nu vrei sa te apuci intai sa inveti tehnicile alea de invatare si apoi sa studiezi materia propri-zisa. Nu trebuie sa inveti mecanic, dar astfel vei retine. Ia-o usurel, dar fii consecvent.
Mari succese!

mlm
| mlm a răspuns:

Daca te gandesti numai la invatat cu siguranta vei retine din ceea ce citesti, dar daca te gandesti la cai verzi pe pereti sa le iei potcoavele cu siguranta nu retii nimic, concentreazate peinvatatura daca vrei sa fie bine, nu lasa totul pe ultima suta de metri.Bafta si spor la invatatura.

auran
| auran a răspuns:

Nu te gandi ca trebuie sa inveti, inchipuieti ca citesti ceva placut (ce-ti place tie cel mai mult) - citeste in fiecare zi cate ceva fara sa te stresezi

| AllenTJ a răspuns:

Tot nu o sa te mai apuci trust me rolling on the floor

| raluca_4573 a răspuns:

La anul` vine bacul si la minelaughing. dar sincer nu ma stresez deloc. mie mai mult frica de admiterea la facultate! .cred ca ar trebui sa te apuci din vara asta totusi de recapitulat macar pentru bac. daca o lasi pe mai tarziu o sa te trezesti in luna mai 2010 ca tot nu te-ai apucat de invatat si o sa te apuce panica.si s-ar putea sa iasa urat! apoi nu te stresa prea tare cu ideea de invatat. ia-o usor. fa-ti niste schite pe care sa le inveti logic.si de acolo sa dezvolti! incearca un tratament cu lecitina... dar fa-l in septembrie ca sa isi faca efectul in martie...atunci o sa inveti cel mai mult! evita zonele pline de fum si stai cat mai mult in aer liber... dupa doua -trei ore de invatat continuu. fa o plimbare in parc...ca sa iti linistesti mintea! ...si nu uita sa-ti intrebi colegii prietenii. ce ar scrie daca le-ar cadea nu stiu care subiect! la mine functioneaza intotdeauna.si asa mai culeg informatii de la altii! daca o sa ne ajute D-na Andronescu. poate o sa avem mai putine probe la bac.cine stie! oricum mult succes. aaa si sa nu uit... daca vrei sa dai la o facultate.intereseaza-te din timp daca e cu admitere sau cu concurs de dosare...si incearca sa iti alegi probele la bac asa incat sa te ajute si la admitere! uite cazul meu.eu vreau sa merg la farmacie si imi trebuie chime.deci o sa dau bacul la chimie si nu la fizica.ca sa ma pregatesc pentru doua lucruri deodata! ...si daca facultatea e cu admitere. apucate si aprofundeaza obiectul la care dai examen.cu siguranta o sa fie mult mai greu decat in liceu! .scuze ca am scris asa de mult dar sper sa te ajute ceea ce am zis...stiu cum e sa ai emotii inainte de u examen.si sa nu iti intre nimic in cap...si eu le am! ...bafta!happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
O alimentație corectă și sănătoasă, mișcare în aer liber, somn de 7-8 ore, evitarea zonelor aglomerate și pline de fum (fum de țigară) și cu un mic ajutor de Memo Plus, Lecitină, ciocolată.
Baftă multă.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pune-ti urm intrebare; ce mama naibii am facut4 ani degeaba?

| draculaq explică:

Ma gandesc numai la invatat, dar degeaba laughing

| draculaq explică:

@Raluca, deja stiu partea cu facultatea.cu admiterea. Mai frica imi este de bac... Sunt atatea facultati in care pot intra fara examen si as avea sanse, avand in vedere mediile mele mari din liceu big grin. Deja m-am hotarat... Cibernetica sau Dreptul asa ca mai ramane doar sa ma apuc de invatat, dar nu pot retine nimic laughing. Pt capacitate am invatat mult... puteam invata. Acum pentru bac...nu preabig grin