| cris2103 a întrebat:

Cum poti invata mai usor si mai repede?

Răspuns Câştigător
| Grimmjow69 a răspuns:

Pentru a putea invata rapid si eficient in primul rand trebuie sa iti acorzi un anumit timp pentru a invata, moment in care trebuie sa fii foarte relaxata si concentrata asupra a ceea ce trebuie sa inveti, in al doilea rand trebuie sa intelegi ceea ce citesti si sa iti placa, pentru ca astfel iti va fi foarte greu sa retii lucruri care nu te intereseaza.
Multa bafta!

| cris2103 explică (pentru Grimmjow69):

Multumesc

| cris2103 explică (pentru Grimmjow69):

Mercimult

6 răspunsuri:
| NumeciudatT a răspuns:

Concentreaza-te.incearca sa iti imaginezi scene din ceea ce citesti si vei retine mai usor. pss nu invata "meta mo" deoarece ve uitata repede in cateva zile nu vei mai sti nimic.invata pe scurt. gen ca si cum te-ai uita la un fil iar peste 2 sap il povestesti prietenilor.bafta

| deadea01 a răspuns:

Asta depinde doar de tine. invata logic nu mecanic!

| Viperwing a răspuns:

Fiecare are o anumita metoda prin care invata mai usor. Ideea este ca trebuie sa fii atent in clasa la ce ti se preda. Este bine atunci cand ajungi acasa sa m-ai arunci un ochi la ceea ce ai scris si in manual. Trebuie sa acorzi ceva timp invatatului, si inca o chestie cheie, cand inveti nu trebuie sa te lasi distras de la ceea ce citesti, ca altfel ramai cu 0.
Eu, de exemplu, invat mai usor si eficient atunci cand imi scriu pe o foaie, separat, un fel de schema a lectiei pe care vreau sa o invat. Doar esentialul si citesc restul (detaliile) din caiet.
Poate pentru tine ar merge alte metode, cum ar fi sa citesti cu voce tare si din astea...
Iar inainte sa mergi la scoala nu strica sa mai arunci un ochi in carte si in caiet.winking