| GulDan a întrebat:

Cum sa aflu figurile de stil dintr-o poezie? n-am m-ai facut de mult si am uitat.

6 răspunsuri:
| 六兆年と一夜物語 a răspuns:

Depinde de figura de stil. Caută un site unde sunt toate şi-ţi zice despre ele cât să le recunoşti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai depinde..cauta in caiet figurile de stil si-ti vei da seama de la sine cum sta treaba cu ele!

| gingergirl1 a răspuns:

Figurile de stil...thinking Personificarea, epitetul, comparatia si la ora asta nu imi mai aduc aminte care erau! Pai epitetul arata o insusire deosebita ex"spicele de aur" comparatia"rosu'ca marul si personificarea este...hmm..cum sa explic?! ex "norii plang"
Si in fine, mai uita-te si tu in caiet laughing

| cooldreams a răspuns:

Pai, n-ar trebui sa fie asa de greu. Poeziile abunda de asa ceva. Trebuie doar sa fii atent si sa ai putina inspiratie si ai sa le descoperi. Desigur, n-o sa-ti iasa din prima, dar o sa vezi ca daca iei toate figurile de stil si le explici, din poeziile pe care le-ai citit, dar si pe altele pe are nu le-ai facut inca si sunt in programa, o sa devii expert. Incepe cu cele simple, precum comparatia, repetitia si enumeratia, si termina cu cele complexe, gen metafora, personificarea sau antiteza. Uite cateva site-uri ce te vor ajuta: http://ro.wikipedia.org/wiki/Figur%C4%83_de_stil
http://referat.clopotel.ro/Figuri_de_stil___Definitii_si_exemple-11601.html
http://www.referatele.com/......petiti.php
Desigur, nu uita de manual si caiet. Bafta!

| Annalina99 a răspuns:

Cauta in caietu de romana.happy

| PerianuPaula99 a răspuns:

Caută un site unde sunt toate şi-ţi zice despre ele cât să le recunoşti.