| LacryLacry a întrebat:

Cum aflu care sunt figurile de stil unui anumit text?

3 răspunsuri:
| hamsterita29 a răspuns:

In primul rand trebuie sa le cunosti (personificare, epitet, comparatie, hiperbola, etc) daca stii ce reprezinta fiecare si stii si exemple poti sa le identifici usor

| PisiGirlForYou a răspuns:

Nu le "afli", pur si simplu le identifici dupa trasaturile lor specifice.

| Enache_Anastasia_1998 a răspuns:

Pai, trebuie sa stii ce rol au ele in text. De exemplu : soarele imi vorbea cu voiosie este o personificare pentru ca personificarea este aceea figura de stil prin care autorul da insusiri omenesti si le pune sa faca actiuni omenesti obiectelor, animalelor si fenomenelor naturii. Raza stralucitoare este un epitet deoarece autorul prin aceste cuvinte ofera o insusire spectaculoasa unui obiect. Etc... Depinde ce ai in text si este important sa stii toate figurile de stilwinking