| Sergiu1996 a întrebat:

Cum sa fiu mai deschis si mai sociabil,invat bine,am o educatie buna,dar sunt mai retras, ceva sfaturi?

Răspuns Câştigător
| anyia a răspuns:

Gandeste-te, in primul rand, ca nu se intampla nimic daca stai de vorba cu o persoana pe care n-o cunosti sau ca n-o sa-ti pice nimic in cap daca discuti cu colegii. Ideea e ca, daca te axezi prea mult pe invatat si pe educatia ta aleasa, n-o sa reusesti. Lasa calculatorul si iesi in oras cu cei de varsta ta, vizioneaza filme, meciuri, citeste, discuta cu toata lumea si cauta anumite hobby-uri care sa te faca sa interactionezi cu ceilalti. De la tine porneste totul, accepta si incearca sa te schimbi.

| Sergiu1996 explică (pentru anyia):

Nu stau la calculator, incerc sa invat cat mai bine, nu sunt tocilar, vreau doar sa am un viitor frumos...

| anyia a răspuns (pentru Sergiu1996):

Ti-am spus, inca poti remedia situatia. Citeste-mi mesajulwinking

7 răspunsuri:
| Zazu a răspuns:

Mi-ai smuls un zambet.
Am ajuns la tine de la intrebarea cu Mein Kampf.
Trebuie sa iti infrangi temerile, fricile, sa fii degajat.Lasa mintea sa zburde, spune ce gandesti fara sa iti fie frica ca jignesti sau ca gresesti.Sigur exista persoane care te vor adora pentru ceea ce esti.

| Satango a răspuns:

Un sfat: Imprieteneste-te cu o fata/baiat astfel o sa cunosti si prietenii ei/lui si o sa fi prieten cu toti. O sa inveti sa fi mai sociabil.
O zi frumoasa... :X

| Julyanne a răspuns:

Daca esti timid, incearca sa iti faci cat mai multi prieteni.Dar ai grija sa nu-ti faci o imagine proasta caci n-o mai poti schimba.

| SunneR a răspuns:

Salut. Nu ştiu dacă aici te-ar putea ajuta cineva foarte mult. Şi eu sunt ca şi tine, dar ma integrez în grupuri, uite aşa timid după care încep să mă obişnuiesc.