| YumiSukinanda a întrebat:

Cum sa invat engleza mai repede? facem la scoala dar nu inteleg nimic si nu ne zice nici ce inseamna in romana, o profa proasta! cum sa invat mai repede orice metode va rog! funda! dar fara profesori.

5 răspunsuri:
| PatyKan a răspuns:

Ai net, uita-te la filme, desene, citeste carti in engleza, cauta traduceri, asculta melodii in engleza, apoi cauta versurile [cand intalnesti un cuvant necunoscut il cauti si incerci sa il retii]... Porneste de la cuvintele de baza, care le folosesti des. Daca nu sti traducerea in engleza, cauta cuvantul pe net, daca nu, in dictionar.
Cat despre profesoara, poate aveti noroc si v-o schimba!
Bafta! happy

| BRG a răspuns:

Uită te la filme, auzi cuvîntul original in engleză și vezi traducerea, vezi tinar si nelinistit, o să ai tot timpul din lume să inveti engleza, deoarece serialul ăla nu se termină niciodată.

| coldblood a răspuns:

Iti traduci cuvantul pe net la dictionar il scrii pe o foaie si il repeti!

| iAdE a răspuns:

Pai daca te-ai dorii cu adevarat sa inveti engleza, ce cuvant nu ai intels la scoala sa il traduci acasa pe net sau sa intrebi pe cineva

| ZuZuLiNka a răspuns:

Buna,sa stii ca nu prea poti sa inveti engelza atat de rapid.Adica,nu este ca si cum ai invata o poezie[si pana la urma, chiar si o poezie, daca este mare, iti trebuie 1-2 zile ca sa o inveti, depinde de fiecare]. Pentru a invata o limba straina ai nevoie de rabdare fiindca fii sigura ca daca incepi cu gandul:trebuie sa invat engleza cat mai repede", nu vei putea.Stii si tu, graba strica treaba.Eu cel putin, nu am putut sa invat engleza de la filme, insa m-au ajutat foarte multe melodiile de pe youtube, cautam o melodie iar langa ea adaugam"lyrics"[versuri]. Citeam versurile in engleza[melodia trebuie sa fie in engleza neaparat] iar apoi ma foloseam de dictionar sau de translatorul de pe google, scriam cuvantul pe care nu il stiam, primeam traducerea si scriam pe un carnetel.Incearca sa faci compuneri in engleza, propozitii si foloseste-te de cuvintele in engleza pe care le-ai notat intr-un carnetel inclusiv traducerea lor.Vei vedea cum iti vei imbunatati vocabularul considerabil.O alta sursa de unde am invatat engleza, si a fost cea mai importanta a fost scoala.De la ore, pentru ca am avut si am in continuare o profesoara foarte buna de engleza.Tu procedezi cum crezi ca este mai bine, daca stii ca ai o memorie foarte buna poti invata engleza si din filme, dar pentru asta ai nevoie de pasiune[sa iti placa engleza ] iar apoi sa aflii si pronuntia cuvintelor, fiindca degeaba stii sa le scrii daca nu stii sa le citesti[sa vorbesti in engleza]. Sper ca te-am ajutat