| Robertamirela23 a întrebat:

Cum sa invat mai usor?
Buna tuturor, invat la scoala foarte bine sunt premianta din clasa 1 pana a 8 am luat premiu 1 insa la liceu am avut premiu 2, deoarece nu mai am o memorie buna, imi trebuie 2 ore sa invat o lectie scurta.Ce as putea sa fac sa am o memorie mai buna sau cum as putea invata mai usor dar fara pastile de memorie.

Răspuns Câştigător
| Euletitia a răspuns:

Buna! Felicitari pentru rezultatele buna le invatatura de pana acum si tine-o tot asa! Nu e o problema ca la liceu ai luat premiul II, dimpotriva, e tot o performanta,. avand in vedere ca ai schimbat colegii(deci concurenta), profii(deci exigenetle) si, in plus, fiind o clasa mai mare materiile sunt mai multe si mai complexe. Pentru o invatare eficenta, te sfatuiesc sa te concentrezi complet in timp ce iti faci temele, inchizand muzica/telefonul? tv-ul/netul si sa fii cu mintea dora la ce inveti/scrii in momentul; respectiv. In functie de materie, eu procedez asa(si imi iese...am lauta premiul I in fiecare an, din clasa I pana in clasa a XI-a, cu exceptia clasei a V-a cand am luat premiul II, acum sunt a XII-a, am intrat la liceu a 8-a pe judet, cu media 9, 94 etc., nu spun astea ca sa ma laud, ci ca sa-ti arat ca stiu despre ce trebuie sa faci ca sa inveti bine) procedez astfel: la romana, citeste toate operele si nu numai, citeste cat mai mut, si ai mare grija la exprimare, al punctuatie, ortografie si lizibilitate cand redactezi o tema/un test/o teza, fii originala in ideile exprimate in comentarii/analize literare, dar reda si perspectiva criticii literare, eventual foloseste citate din George Calinescu, Pompiliu Constantinescu, Eugen Lovinescu, Nicolae Manolescu etc pentru a-ti sustine afirmatiile din comenatriu, realizeaza paralele/comparatii/analogii cu alte opere s.a., la limbile straine invata foarte bine regulile gramaticale si imbogateste-ti vocabularul, invatand cat mai multe cuvinte si expresii, fa diferite activitati care sa te ajute sa inveti mai bine limba resoectiva, gen converseaza mult cu alti vorbitori, de preferat vorbitori nativi, daca ai ocazia, vizioneaza filme/documentare in limba aceea fara subtitrare, citeste carti din literatura respectiva, la mate/fizica/chimie/info invata intai la perfectie teoria(definitii, clasificari, formule, reactii, reprezentari grafice, pseudocod etc) si apoi lucreaza cat mai multe exercitii, temele 100%, dar si suplimentar, iar inainte de teze/teste, recapituleaza teoria si problemele din toate-toate capitolele, la istorie/geografie/bio/socio-umane/religie invata lectiile facandu-ti intai un rezumat, pe care sa-l explici la ascultari/teste folosind propriile cuvinte, epntru a nu te obosi sa memorezi fraze intregi dictate de profi sau din manuale, ci invata doar ideile si conceptele, datele si denumirile si expune-le cu vocabularul propriu, pe care ac premianta, sunt sigura ca il posezi. Mult succes in continuare la scoala si multe-multe realizari! O seara faina!

| Euletitia a răspuns (pentru Euletitia):

Imi cer scuze pentru greselile de scriere, dar am nu am corectata raspunsul inainte de a-l trimite si scriindin graba ma mai inversat unele litere.

4 răspunsuri:
| AliGab a răspuns:

Roberta Mirela. nu te mai impacienta asa. Cand ajungi la liceu este mai greu si este o schimbare, deci nu-i problema ca nu poti tine pasul asa cum o faceai la gimnaziu. Plus ca este normal sa ai o concurenta mai buna. Eu nu spun sa nu inveti bine... asa sa faci. Dar ai grija sa nu te epuizezi. Nu este vorba de memoria ta ci de faptul ca cerintele sunt un pic mai mari. Nu cred ca este capat de lume daca iei premiul 2 pana la sfarsitul liceului. Nu sa fii prima este esenta, cu sa-ti ramana ceva in capusor. Si notele sunt importante, insa in limita in care iti pastrezi o adolescenta normala. Succes la note bune in continuare.
P.S: o metoda buna de invatare este conspectul sau cititul cu voce tare in cazul materiilor care cer memorare, iar in cazul matematicii este nevoie sa lucrezi.

| Robertamirela23 explică (pentru AliGab):

Multumesc

| AliGab a răspuns (pentru Robertamirela23):

Cu placere