| anonim_4396 a întrebat:

Cum sa invat sa fiu un portar mai bun?

Răspuns Câştigător
| shishilik a răspuns:

Exersand cu un prieten in timpul liber. El suteaza, tu incerci sa prinzi mingea. Exercitiul e mama invataturii nu?

19 răspunsuri:
| M4RK a răspuns:

Antrenament, cineva suteaza si tu aperi asa vei invatahappy

| aysun a răspuns:

Poti contribui pe langa repetarea enorma. De exemplu, pilotii de formula unu, inainte sa se antreneze, se aseaza pe un scaun, intr-o camera linistita si isi inchid ochii vizualizand si parcurgand traseul. Simuleaza tot, apasarea pe pedale, tinutul volanului in mana, cat accelereaza, tot.

Cam asta ai putea sa faci si tu, incearca sa iti imaginezi cum prinzi mingi, imagineaza-ti ce fel ai reflexe foarte bune. Nu e vorba decat de autosugestie si mintea umana. Cei care cred ca mananc prostii aici, sa se documenteze inainte sa ma contrazica.

Pe langa asta, e bine sa te joci pe calculator jocuri in care reflexele tale vizuale sunt puse la incercare. Urmarirea unui punct pe ecran cu ajutorul cursorului, jocuri cu viteza de reactie, ai inteles tu.

Am cautat si eu cand eram mai tanar astfel de lucruri, m-am uitat la documentare si n-a stricat. Dar trebuie sa exersezi mult si sa ai rabdare pentru a capata experienta.

| adrianhasde a răspuns:

Incearca sa vorbesti cu antrenorul de la echipa locala din orasul tau, dar asta numai dupa ce te antrenezi cel putin o luna cu vreun prieten cu mingea la poarta. Bafta!

| Pho3nix a răspuns:

Multa munca si antrenament.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Antrenamente multe....si folositoare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Repetarea -mama invataturii cum spune si shishilik. Nimeni nu se naste invatat dar practicand ceva ce iti place, posibil sa dezvolti un mare talent.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La sala iarna, pe teren vara, in cluburi sportive asistate, cu antrenori.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tu esti mucea lui flaimoc?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce fel de portar? Ca trebuie sa ai abilitati diferite, difera de la portar la portar! Vrei sa practici un sport sau sa pazesti depozitul de...habar n-am, sa zic... explozibil?
Oricum, totul se invata prin exercitiu! tongue

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa vezi mingea unde se indrteapta inainte sa sutezi

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In primul rand trebuie sa ai talent si cu foarte mult antrenament si cu multa vointa vei fi urmasul lui dukadam :-P

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La fel ca toti ceilalti: trebuie sa te antrenezi mult dar trebuie sa ai si putin talent ....eu am 13 ani si se bat aia pe mine la sport sa stau in poarta

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ionut

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Frica de a plonja – toti portarii care sunt la inceput sau cei care debea incep au frica de a plonja dupa o mine. Cel mai bun moment de a invata sa plonjezi este iarna (eu asa am invatat). Drept sa va spun, se poate si vara sau in alte anotimpuri cand terenul este mai dur, dar trebuie sa stiti pasii pentru a reusi!

1) Asezati-va in genunchi si aruncati-va usor pe o parte. Trebuie sa fiti cu cineva sa va arunce mingea pe jos ca sa puteti plonja dupa ea. Repetati aceast lucru de cate ori simtiti nevoia.

2) Acum incercati usor, foarte usor sa va aruncati din pozitie dreapta! Cand faceti asta lasati-va pe genunchi! La fel va recomand sa va arunce cineva o minge iar voi sa sariti dupa ea!

3) Acum incercati fara a va lasa in genunchi! Nu va aruncati din prima la inaltimi mare (exemplu: la vinclu)

Frica de a scoate o minge foarte puternica pe centru. Unii portari pur si simplu nu se baga la o minge puternica! Le e frica! Recunosc, si eu am unele momente in care ma feresc de acea minge! Dar am reusit sa trec peste asta!

1) Dati-va capul in jos, ridicati mainile si incordati mainile spre directia mingii! Asa poate veti scoate sutul (eu asa fac si imi iese de fiecare data)

Sfat: NU TE LASA INTIMIDAT DE NICI UN JUCATOR CARE VINE LA POARTA TA! IESI SPRE EL CU PICIOARELE SAU MAINILE INAINTE! DE ASEMENEA AI GRIJA SA NU TE ACCIDENTEZI!

Sper ca i-am ajutat pe cei care vor sa devina portari! Am sa mai continui articole de acest gen si in alte posturi!

In aceasta postare am sa va spun mai multe despre metodele prin care poti deveni un portar bun. Sa incepem!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Prin mult exercitiu si daruire

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai sa inveti sa plonjezi si la lovituri lobere stai pe varfuri si asa poti sari si vedea mai bine. La penaltyuri incerca sa te uiti la privirea celui care suteaza si sa ghicesti unde da. Uni zic ca daca ti mainile ridicate il intimidezi pe ce care suteaza nu e neaparat, pentru ca poate adversarul nu isi da seama de asa ceva

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru a fi un portar bun trebuie sa ai talent /sa te duci la antrenament zi de zi sa fi serios sa asculti ce ati spune antrenorul de portari si sa faci antrenamentele asa cum ati spune antrnoru

| JECAN a răspuns:

Gaseste un antrenor si invata!

| tygger a răspuns:

Pentru a deveni un portar de profesie nu iti trebuie decat plonjoane si multe antrenamente, iti trebuiesc mult mai multe calitati, una dintre majora si eterna problema a tuturor portarilor, dar mai ales a incepatorilor este iesirea la centrari, din punctul meu de vedere daca esti bun la asta restul o sa ti se para floare la ureche...