| Mariana_Basoc_1993 a întrebat:

Cum sa realizez o descriere a unui obiect din casa, atat din punct de vedere stiintific cat si artistic?

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Îți dau un exemplu. O vază pentru flori. Din punct de vedere științific: are baza în forma de disc, iar corpul are forma unui trunchi de con, cu baza mica în partea inferioară. Este confecționată din cristal, adică din sticlă cu un mare procent de plumb.Este incoloră, având incrustații sub forma unui model geometric cu romburi. Artistic: forma ei, ca un potir prelungit, așteaptă să sprijine tijele gingașe ale florilor. Lumina se răsfrânge prin pereții ei cu străluciri de diamant. Cam așa!
Te invit pe http://zinnaida.ro/ și pe http://lecturirecenzate.ro/

| moootan a răspuns:

DESCRIEREA UNUI OBIECT

Pentru a descrie un obiect trebuie sa arătăm:

culoarea;
forma: oval, triunghiular, patrat, dreptunghiular, rotund, sferic;
duritatea: moale, rezistent, tare;
materia din care este confecţionat: lemn, sticlă, plastic, stofă;
dimensiunile: mare, mic, larg, stramt, subţire, uşor, greu, lung, scurt;
la ce foloseşte: la scris, mancat, ascultat;
cu ce se aseamănă.

| anirc98 a răspuns:

Poi depide de obiect... mai intai la partea artistica din ce este facut madel... si la partea stintifica nu am habar sincer!

| Leonard_Godei_1990 a răspuns:

Pai obiectul care este pentru ca depinte daca este animal vb unde traieste punctele fizice si morale cam atat trebuie

| Petro998 a răspuns:

Cine poate sa`mi descrie in 5-10 randuri un obiect folosind toate gradele de comparatie, plzbatting eyelashes dau funda