| Inferno a întrebat:

Credeti ca exista viata inteligenta pe alte planete?
Cum va imaginati acea forma de viata?
Vreau o descriere amanuntita si corecta din punct de vedere stiintific si anatomic.

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Așa e.
Și nu am uitat. Tocmai pentru astfel de cazuri am folosit acel "aproape (imposibil)."

40 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Daca universul in acceptiunea noastra e infinit si viata in univers trebuie sa fie la fel, dovada suntem chiar noi, insa varietatea este tot la fel de infinita. Nu putem descrie anatomic alte forme de viata din simplul motiv ca nu le cunoastem.

NOname
| NOname a răspuns:

Probabilitatea că există viață și pe alte planete este astronomic de mare, așa că sunt aproape convinsă că nu suntem singuri în Univers. Este logic.

Însă sunt sceptică în ceea ce privește capacitatea vreunei ființe vii de pe altă planetă de a ajunge pe planeta noastră sau în apropierea ei. Este aproape imposibil.
Singura posibilitate, după părerea mea, ar putea fi teleportarea.

| Alexintunecatul a răspuns (pentru NOname):

Asta la capacitatile noastre vorbind nu?

| NOname a răspuns (pentru Alexintunecatul):

În general vorbind.
Nu spun că este imposibil, însă probabilitatea este una extrem de mică.

| Alexintunecatul a răspuns (pentru NOname):

De unde stii ca acum nu ne supravegheaza? daca zici ca probabilitatea e una extrem de mica o faci intr-o baza nu?

| NOname a răspuns (pentru Alexintunecatul):

N-o să stau acum să-ți înșir link-uri, dar din ceea ce am citit până acum, aceasta este concluzia la care am ajuns.

Dar oricum, nu e nimic bătut în cuie, e o simplă părere.
Documentează-te (dacă ești interesat de subiect) și formează-ți și tu una, la fel de subiectivă ca a mea...

| Alexintunecatul a răspuns (pentru NOname):

Pai aia e ciudat... sunt documentat si probabilitatea asta a ta extrem de mica nu stiu in ce baza ehappy

| NOname a răspuns (pentru Alexintunecatul):

"Chiar daca ar dispune de tehnologia unei viteze cosmice, cu doar 1% mai mica decat viteza luminii in vid, de 297.000 km/secunda, extraterestrilor le-ar trebui aproximativ 500 de ani pentru a ajunge la o stea invecinata. Potrivit specialistului american, cele mai vechi civilizatii extrapamantene din Univers, daca ar exista, ar fi dispus de timpul necesar pentru a ajunge pe Terra.

O civilizatie extraterestra cu 10 milioane de ani mai veche decat cea terestra ar fi dispus de resursele tehnologice pentru a ajunge pe Pamant.

Opinia cercetatorului este ca civilizatiile extraterestre nu au vrut sa intre in contact cu noi, pentru ca nu avem nimic ce le-ar putea folosi."

http://www.ziare.com/......ta-1148549
Și sunt sute astfel de articole.

Cum spuneam, probabilitatea este extrem, extrem de mică, distanțele care ar trebui parcurse fiind uriașe.

| IMC90 a răspuns (pentru NOname):

Probabil exista si alte metode de sfidare a spatiului in afara de viteza.
Nu uita ca Einstein a zis ca, la o anumita viteza, timpul si spatiu se curbeaza, este felul naturii de a spune : mai mult nu se poate happy

| onicel35 a răspuns (pentru NOname):

S-a descoperit pluralitatea Universului,deci nu e doar un Univers... daca noi pamantenii nu am ajuns sa exploram gaurile negre si gaurile de vierme, care nu e acelasi lucru, Ei au reusit si le e de folos!happy

| onicel35 a răspuns (pentru NOname):

Cercetatorul ala e prost rau sau ascunde,civilizatiile extraterestre SUNT in contact cu noi,avem si o ambasadoare ONU care ne reprezinta, iar ca noi nu avem nimic ce le-ar putea folosi, hm.e ADN nostru pe care il vor!

| NOname a răspuns (pentru onicel35):

Dovezi, vreau dovezi...

| IMC90 a răspuns (pentru NOname):

O urma de dovada ar fi incidentul din New Mexico si hangar 18.
Sunt unele vocii care spun ca, microprocesorul, laserul, vesta anti glont, infrarosiile precum si alte tehnologii care pana atunci pareau SF ar avea legatura cu ce s-a descoperit acolo. Foarte interesant articolul.

E un eveniment care a pasionat oarecum omenirea, s-au facut filme, chiar si melodii. Oricum, ceva ceva tot e acolo, chiar si daca nu-s extraterestrii.
http://www.youtube.com/watch?v=4tzWc3Xl4B0

| IMC90 a răspuns (pentru NOname):

Uite inca un articol foarte foarte interesant

http://www.descopera.ro/stiinta/1036773-enigma-tunguska

| NOname a răspuns (pentru IMC90):

Așa e.
Și nu am uitat. Tocmai pentru astfel de cazuri am folosit acel "aproape (imposibil)."

| harciog a răspuns:

Viata inteligenta? Cred ca ajungea numai cuvintul viata, doar atit pentru ca restul s-ar fi inteles de la sine.Nu poti spune viata fara a include toate modurile de adaptare la ea care mi se par totusi apanajul inteligentei.Si apoi cuvintul inteligenta aici cred ca are rolul de "mai inteligenti ca noi" care si noi apartinem vietii.E total aiurea.N-are sens. Poate un grad ridicat de cultura si tehnologie ar putea avea sens dar asaaaa...

| shadovv a răspuns:

Mi se pare interesanta ideea despre fiinte bazate pe silicon.

http://www.youtube.com/watch?v=-yGoab3duYY

| Woodenpints91 a răspuns:

Este foarte posibil ca să existe viaţă şi pe alte planete,nu neaparat din galaxia noastră.
Nu e neaparat să fiemai inteligente decât noi,sunt la fel de multe şanse ca acei oameni (sau ce sunt) să trăiască încă în peşteri şi să vâneze mamuţi. În majoritatea filmelor sf, extraterestrii sunt fiinţe mai inteligente decât noi, care vin pe pământ cu ajutorul unor tehologii de care omul nici nu a auzit. În realitate este posibil ca să mai fie nevoie de încă vreo câteva milioane de ani până ce acei extratereştri ne ajung în tehnologie.

| Inferno explică (pentru Woodenpints91):

Asta stiu si eu. Descrierea ma intereseaza.

| Woodenpints91 a răspuns (pentru Inferno):

Atâta timp cât nimeni nu a descoperit nimic.o descriere ar fi imposibilă. Adică,fiecare ar veni cu propria descriere, aşa cum vede el viaţa de pe alte planete, deci nimic concret sau aproape de adevăr.

| Minks a răspuns:

Avand in vedere numarul de planete, probabilitatea este foarte mare. happy

Sincer, viata dusa de acele fiinte este strict influentata de mediul in care acestea evolueaza. Nu pot sa-mi imaginez cum ar arata per-ansamblu, dar sigur ar fi fascinant, la fel cum poate noi am fi pentru ei.

| evostyle7 a răspuns:

Http://video.google.com/videoplay?docid=2362758657384449741

Uită-te de la 1:55:50, poate găsești un răspuns. Tot seminarul e interesant, dar partea asta face referire la întrebarea ta. Cele bune.

| maiAm8conturi a răspuns:

Da exista! urmeaza un SF bine pus la punct: tongue
Umanoizi, inaltimea lor depinde de intensitatea gravitatiei a planetei. Pielea poate fi ca la reptile absorbind caldura si in fel acesta consumand mai putina energie, restul fiind canalizata spre capacitatile cognitive.
Se gasesc in grupuri pentru ca orice grup de bacterii, haita, stup, are mai multe sanse de supravietuire, asta tinad cont ca ne referim la o planeta cu locuitori competitivi.In caz ca nu prea au competitie, s-ar putea sa fie singuratici.
Mod de hranire, carnivori as spune eu, bine...o carne cu alte texturi.Majoritatea animalelor inteligente de pe pamant si-au dezvoltat creierul consumand alte animale.
Mod de administrare: cred ca au falci destul de puternice, fiind intr-un grup, orice prada se imparte, asa ca fiecare trebuie sa ia cate o bucata.In caz ca sunt singuri pot inghiti prada, la fel ca serpii.
Din punct de vedere social, daca ar fi un grup, cred ca ar avea o regina care este capabila sa se reproduca(la fel ca la albine) restul fiind un fel de trantori si lucratori. Daca sunt singuratici se pot inmulti si singuri avand organe de reproducere, ce nu necesita contacte sau schimburi de fluide cu alti indivizi.
Sexele pot fi si multiple, nu e neaparat ca un singur sau doi indivizi sa se poata imperechea, ar putea avea nevoie si de un al treilea individ ca sa duca la bun sfarsit imperecherea.
Din punct de vedere teritorial s-ar putea sa fie foarte agresivi pentru ca grupurile cu greu accepta inca un membru.
Mai multe informatii gasesti doar gasind aceste planete locuite.Pot fi mamifere zburatoare inteligente, asa cum sunt si liliecii sau pesti care si-au dezvoltat creierul din abundenta de resurse, care se gseste in mari si oceane.
Gata am limita pe touch-***-screen-smart-***...

| DrugFree a răspuns:

Deci, iti dau eu amanunte. Exista, dar depinde in ce parte bati tu cu subiectu tau "inteligent". S-ar putea "da" sau "Nu".
Dar, iti spun cu cea mai mare incredere, bacterii exista! http://serc.carleton.edu/......anoba.jpg. Daca te referi la omuleti verzi care vor sa ne cucereasca plantea sau ceva de genul, sincer, nu stiu sa existe asa ceva. Adica nu sunt sigur. O amiba sau ceva de genu exista, da eu o contrazic pe NOname. Pentru dra NOname : de unde stii ca ele trebuie sa aiba aceeasi capacitate ca noi sa ca traiasca? De unde stii ca se dezvolta exact ca noi, NOname. Asa, sa revenim...Descriera mea e o idee numai a mea. Daca vrei, desenez si ti-l dau pe privat. Dar, ca sa-ti spun asa, depinde si de mediu in care traisc. Depinde, cei de pe Marte ar fi de culoare mai rosiatica pentru camuflare. Asa gandesc eu. Dar fiind milioane de sisteme solare, sigur mai exista ceva. Oricum, nu vor sa cucerasca pamantul, asa ca nu te speria. Daca vrei mai multe idei, zi-mi ceva pe privat, si mai dezvolt subiectul.

| Alexintunecatul a răspuns:

Tu vrei ceva in ce baza?"descriere amanuntita si corecta"? pai amanuntita iti fac dar corecta ma indoiesc.Anatomic.asta cred ca se rezuma la imaginatia fiecaruia

| Inferno explică (pentru Alexintunecatul):

Depinde. Sa ne gandim logic.
Este putin probabil sa aiba 3 maini sau mai multe picioare, asa cum este putin probabil sa aiba mai multi ochi, pentru ca ar consuma foarte multi nuroni si nu ar mai fi inteligenta.
Deci este foarte posibil sa arate ca noi.
Hollywoodul descrie complet gresit extraterestrii din toate punctele de vedere.
Deci nu e asa greu.

| Alexintunecatul a răspuns (pentru Inferno):

Stii cum e ...fiecare isi imagineaza cum vrea! Parerea mea este totusi ca noi suntem clonele lor!tongue

| onicel35 a răspuns (pentru Alexintunecatul):

Super Alexintunecatul, total de acord!

| seby4music a răspuns:

Nu stiu cum ai putea sa te gandesti ca suntem singuri in universu asta.eu as zice ca sunt ca noi doar ca mult mai inteligenti si avansati.nu prea am idei

| Alexintunecatul a răspuns (pentru seby4music):

Poate noi suntem clonele lor...cine stie? numai ca nu am ajuns sa folosim toata capacitatea creierului

| onicel35 a răspuns (pentru Alexintunecatul):

Dar suntem inca in evolutie!

| seby4music a răspuns:

Daca noi folosim decat 10% din creier, poate sunt altii care folosesc 80/90 % chiar si 100%.

| ateu123 a răspuns:

Da cred ca exista, depinde de mediul unde sa adaptat nu vezi ca si la noi pe pamant ce difera fiecare specie unele parca sunt din alte galaxie, imi imaginez o specie asemanatoare noastra dar fara religie eu asta imi imaginez care pune pret pe stiinta, si animale ca pisica care vorbesc

| ZambetulNebuniei a răspuns:

Eu unul inclin sa cred ca da.

La capitolul descriere o sa fac una fictiva si lipsita de anatomie si stiinta, ca toar traiesc la nu stiu cati ani lumia de noi pot sa arat oricum.

Eu ii vad albasri, cu 2 ochii, de 3 ori inteligenta noastra, cu 2 picioare, 2 maini (nu prea am imaginatie) si restul asemanator cu noi.

Nu am cum sa descriu ceva ce poate fi peste imaginatia mea.

| Preafericitul555 a răspuns:

Acum sa nu radeti de raspuns!
Dupa parearea mea o fiinta extraterestra ar putea arata ceva gen omu exemplu
Omul sa descoperit ca fiind negru alb si rosu daca nu ma insel cum se vorbeste in biblie aceste culori semanand cu 3 dintre planetele numite de "pamanteni"
In concluzie omu este adus de pe planete diferite din sistemu nostru solar exemplu cei cu culoare mai rosie ar putea sa fie de pe marte si restul de pe alte planete din sistemu nostru
In concluzie cineva sau (stramosi nostri) au ales sa vina pe aceasta planeta si sa inceapa totu de la 0 cauzele pot fi si ce le de astazi poluarea supra popularea
Si motivu din care nu toti au ales sa o ia de la capat este unu clar
s-au despartit in 2 tabere
1-sa aleaga sa o ia de la 0 pe cateva planete (nu neaparat din sistemu nostru solar)
2- sa contonue viata lor supra tehnologizata si sa caute alte planete/universuri etc stiti la ce vreau sa ma refer!
ar putea fi si o a 3 forma de viata care a ales sa se ocupe de cele 2 speci in secret ca tot veni vorba ca extraterestri iau bagat teoria in cap la om!
aceasta 3 specie ar putea fi singura care stie ceva despre ambele tabere!
Aceasta 3 specie (daca ar exista) ar dori sa vada care din cele 2 variante este mai buna (tabara aceasta sa contina 60% din vechia populatie a planetei)
In fine am deviat de la traseu eu zic ca o alta specie dupa mintea mea (nu ma jigniti) sa fie cate putin din cele mai importante planete ale sistemului adica sa aiba cate ceva diferit (ceva unic ce are aceea planeta) care sa le contopeasca!
Eu cred ca omu va evolua "fizic" aunci cand rasa "originara" sau "divina" cum preferati va disparea!
Adica atunci cand toate culorile de omanei de pe planeta se vor contopi in una singura!
de aici mai continuati si voi!

| spacewalker a răspuns:

Cred ca e imposibil sa fim singuri in Univers. Cu siguranta sunt fiinte(extraterestri) hiper inteligente care se crede ca au cunoscut infinitul si l-au inteles de abia atunci cand noi ne cream. De aici ar rezulta ca nu i-am putea intelege si ca tehnologia lor se datoreaza inteligentei ridicate(daca chiar ar veni pe pamant sa ne viziteze asa cum sunt filmati inseamna ca ar sfida legile fizicii, in sensul ca ori au o viata foarte lunga, deoarece daca am zice ca vin din alta dimensiune ar trebui sa calatoreasca aproape 4 ani lumina, ori acestia cunosc spatiul foarte bine incat cum spuneam sfideaza legile fizicii)

| onicel35 a răspuns:

Da.Exista,cat despre descrierea formei de viata,stiintific si anatomic, mmmm inca nu cunoastem definitiile si numele materialelor organice din care sunt compusi...jur, iti spuneam!

| onicel35 a răspuns:

Intrebarea e buna pana la ce vrei.

| catalinoiumada a răspuns:

Scuze ca raspund asa de tarziu.Nici eu nu credeam in ei pana sa vad un film, stiu pare o nerozie dar sa te uiti la el si dupa sa imi spui ce parere ai.Filmul se numeste "The fourth Kind"