| Klmr a întrebat:

Cum scriu o contestatie pentru bursa de merit la facultate? Faza e ca au primit primii 8 si eu sunt al 10-lea. Maine trebuie sa depun contestatia si nu am un model.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Si ce motive poti invoca? Au primit primii 8 bursa de merit si tu nu esti printre acestia. Puteai face contestatie doar daca ar fi primit bursa unul clasat dupa tine.
Ce n-a respectat facultatea?

| Klmr explică (pentru Ioandelasal):

Daca au mai ramas bani de la bursele sociale atunci as putea sa primesc

| Ioandelasal a răspuns (pentru Klmr):

Si au mai ramas? Si mai tine seama ca mai exista unul inaintea ta.

| Klmr explică (pentru Ioandelasal):

Am cerut un model pur si simplu, nu contradictie

| alessia5158 a răspuns (pentru Klmr):

Lista cu cei care primesc bursa de merit se intocmeste dupa centralizarea, analiza si aprobarea cererilor pentru bursa sociala. Aceasta, tocmai pentru motivul "redistribuirii fondurilor" adica, in situatia in care fondul pentru acordarea burselor sociale nu este utilizat in intregime acesta poate fi redistribuit pentru acordarea burselor de performanta sau de merit( asa cum este prevazut la art.10, aliniat 4) din Ordinul 3392/2017:https://www.edu.ro/sites/default/files/ORDIN%203392-2017.pdf)

Asadar, nu poti face o contestatie(plangere) decat daca obiectul acesteia se refera strict la nerespectarea criteriilor specifice de acordare a bursei de merit.(adica, intrunesti toate criteriile pentru acordarea bursei dar nu te regasesti printre beneficiarii acesteia).