| PussicatDolls a întrebat:

Cum se calculeaza media generala de pe ambele semestre ca sa-ti poti sa seama ce premiu iei?love struckMshappy

Răspuns Câştigător
| continutfragil a răspuns:

Media unui obiect se calculeaza asa:Suma notelor impartita la cate note ai adunat.Pentru media generala(pe tot anul): afli media pe primul semestru (suma mediilor impartite la cate materii ai) si media pe al doilea semestru; Aduni mediile pe semestre si imparti la doi. Sper ca ai inteles ceva. big grin

6 răspunsuri:
| misu a răspuns:

Pai depinde si de mediile colegilor ca sa stii ce premiu iei

| winter a răspuns:

Faci media de pe primul semestru apoi de pe aldoilea. apoi le aduni mediile si le imparti la 2.iti va da 10

| totY0 a răspuns:

Eu fac cam asa media de pe primul semestru +semestru'2 (+note purtare) impartit la 2 big grin

| midnight12 a răspuns:

Nu cred ca o sa iei premiu daca nu sti sa aduni 2 nr, iar suma sa o imparti la 2.

| sushi16 a răspuns:

Ca sa-ti calculezi media faci asa:
1. Pe semestru : toate notele tale adunate impartite la numarul lor( adica daca ai 10, 9 si 8, le aduni, iti da 27, si pentru ca sunt 3 le imparti la numarul lor, adica la 3, si rezulta media 9)
2. Anual: ai media pe primul semestru adunata cu media pe semestrul al doilea si le imparti la 2( adica, pe primul ai 9 si pe al doilea ai 10, vine 10+9=19, si numarul asta il imparti la 2, si rezulta media anuala 9.5)
Sper ca ti-am fost de ajutorbig grinbig grin!

| Alexia_6303 a răspuns:

Afli media pe primul semestru (suma mediilor impartite la cate materii ai) si media pe al doilea semestru; Aduni mediile pe semestre si imparti la doi. Sper ca ai inteles ceva.