| LSMM a întrebat:

Un elev care are media generală (pe ambele semestre) puţin peste 9, este bun la învăţătură sau foarte bun?

Răspuns Câştigător
| AvalohAlyn a răspuns:

Un elev ca sa fie bun la invatatura sau foarte bun trebuie sa si cunoasca multe lucruri, lucruri de cultura generala, sa stie sa aplice informatiile acumulate in scoala in viata practica, sa stie sa se descurce si sa continue sa studieze.
Mie mi se pare ca un elev cu putin peste 9 este un elev destul de bun la invatatura dar se poate si mai bine. Oricum nota 9 e o nota mare si frumoasa.E nota mea preferata si cam asa a fost si media mea generala in clasele 5-8.Sa speram ca si acum la liceu.
Continua sa studiezi si vei culege si roadele, vei fi apreciat si laudat dar mai ales te vei descurca in viata.Si nu uita, studierea continua si in particular a cartilor din diferite domenii care iti plac este esentiala. Uneori, nu notele conteaza si ceea ce ai in intelect.
Succes

7 răspunsuri:
| Ibrahimovic a răspuns:

Depinde de nivelul sau si al scolii in care invata.
Daca este o scoala unde sunt elevi si de nota zece fix este bunicel, nu chiar bun.
Daca este o scoala unde ceilalti elevi au 7-8-8,5 este foarte bun pentru acea scoala!
Oricum, per-total este un elev bun daca are peste 9!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foarte bun dar nu excelent.

| David2001 a răspuns:

Destul de bun.Cam intre. Funda!

| cosmin23a a răspuns:

Eu spun ca e foarte bun, nu oricine are media asta.

| mitika12 a răspuns:

Foarte bun!

| Bybi a răspuns:

Un elev este bun la învățătură dacă are și ceva în cap...nu doar note mari care în ziua de azi nu justifică nimic.

| LSMM explică (pentru Bybi):

Foarte adevărat. Însă, uneori, nimeni nu stă să verifice adevăratele cunoştinţe ale elevului (excepţie făcând profesorii, evident, sau măcar unii), care bineînţeles că se vor vedea în societate, dar nu de toată lumea.