| Bogdan2304 a întrebat:

Cum se calculeaza media generala pe gimnaziu?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai mediile anuale in fiecare an impartite la 4 (mediile anuale V-VIII)

6 răspunsuri:
| Ionut621 a răspuns:

Media aritmetica, ai ajuns in clasa a VIII-a si nu sti sa faci asta? :/

(clasa a5a + clasa a6a + clasa a7a + clasa a8a) : 4 =.

| Bogdan2304 explică (pentru Ionut621):

Stiu sa fac media aritmetica dar nu stiam ca asta trebuie sa fac

| PIKOKOKO a răspuns:

Pe un semestru asa: Se aduna mediile de la toate materiile (daca nu faci religie nu adauga si aia) si media la purtare apoi imparte la cate materii+purtare sunt. De exemplu (chiar daca nu e posibil) ai doar 3 materii. Ai luat 10 la una, 9 la alta, 7 la ultima si 10 la purtare. Se aduna 10+9+7+10=36 si 36-le ala se imparte la 4.

Pe an: Se ia media din semestrul 1 si 2, se aduna si se imparte la 2.

| Geo27Rus a răspuns:

Media de la fiecare materie(adunate) si impartite la cate materii sunt...sau te referi la cea din examenul de clasa VIII-a?

| Bogdan2304 explică (pentru Geo27Rus):

Ma refeream la media generala din clasele din gimnaziu adica toate la un loc

| anamariarot a răspuns (pentru Bogdan2304):

Aduni toate mediile generale din clasa a 5-a, a 6-a, a 7-a si a 8-a si le imparti la 4