| lauraaaaaaaa33 a întrebat:

Cum se calculeaza media semestriala daca am mediile: 10 istorie, 10 istorie optional, 10 religie, 10 desen, 10 tehnologie, 10 muzica, 10 sport, 9 geografie, 9 biologie, 9 engleza, 8 romana, 8 mate, 8 franceza, 6 fizica sad? Si va rog,sa nu spuneti dupa ca sunt proasta sau ceva de genul daca nu stiu sa-mi calculez media semestriala, sau ca am 6 la fizica!

1 răspuns:
| Cameliapantiru a răspuns:

Aduni toate mediile(de la toate materiile) si iti va da rezultatul 127, apoi imparti la numarul total de materii(14), iar rezultatul va fi 9.07. O seara frumoasa!