| troleibuz a întrebat:

Cum se dadea bacul acum 10-20 de ani? Erau mai multe materii?

13 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din câte știu eu erau cam aceleași dar se dăteau subiecte cu un grad de dificultate mai mare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

+ materia "Copiatului" inclus. Acu sunt camere si nu mai merge.

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu am dat acum 15 ani si am dat la 6 materii: romana oral, romana scris, engleza oral, matematica, informatica, sport.

| troleibuz explică (pentru Cosmin86):

Informatica era tic-ul de acum?

| Cosmin86 a răspuns (pentru troleibuz):

Nu, informatica era programare. Gen: sa faci un program care verifica daca un numar e palindrom, sa inversezi cuvintele dintr-un string, etc.

C++, Pascal sau ce se mai face prin liceu acum.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cosmin86):

Prin 2010 BAC-ul s-a simplificat şi au rămas doar trei materii obligatorii cum este şi acum. Eu am fost la Ştiinţele Naturii, am dat BAC-ul in 2014 şi am avut lb.română obligatorie, matematică, biologie sau fizică la alegere, din care am dat la biologie. Eu mă refeream doar la probele scrise, nu şi la cele orale.

| EntertainYou a răspuns (pentru troleibuz):

Nu era tot TIC. Dar apropo de asta. La sfarsitului liceului (mate-info) stiu ca se dadea si acel Atestat la Informatica.
Era foarte mult de munca, in general, sa te pregatesti si pentru Bac si pentru admitere la facultate (unde mai dadeai iar examen scris).
Iar la atestat tot eu faceam cam la peste jumatate de clasa proiectele, pentru ca, stii de ce, nu? Au venit prea multi in clasa mea care n-aveau treaba cu specializarea. Iar eu eram printre putinii din clasa care chiar erau pasionati. Macar de la unii m-am mai ales cu niste banuti si ciocolate. In rest, cu un gust amar.

| troleibuz explică (pentru EntertainYou):

Atestatele nu sunt obligatorii

| EntertainYou a răspuns (pentru troleibuz):

Nici facultatile nu sunt decat facultative. Dar e alta discutiewinking

| EntertainYou a răspuns:

Am dat asa:
- Romana - oral si scris. Note la ambele.
- Engleza - oral, la fel, cu nota pe atunci.
- Mate
- Info
- Geografie (in loc de Sport cum alegeau mai bine de 90%).

| Cosmin86 a răspuns (pentru EntertainYou):

Mai bine alegeam si eu istorie/geografie, ca la sport mi-au dat cea mai mica nota laughing

| EntertainYou a răspuns (pentru Cosmin86):

Eu eram si prea emotiv & anxios cand era vorba de examinari/probe fizice.
De aia n-am vrut sa dau la Sport. Am zis sa nu ma urasc singur pe viata daca se intampla sa fiu un impedicat tocmai la proba la care luau toti 10 in masa fara sa se streseze aproape deloc.

Da, pai nu era mare lucru de invatat la Geografie, era o materie destul de lejera ca sa dai Bacul. Adica nici nu prea am invatat pentru ea...deja stiam materia de pe parcursul anilor pentru ca in general am invatat la ea. Adica mi s-a parut "frectie" cu alte cuvinte. Am luat parca 9.50-9.60 pe acolo. Adica la o proba scrisa oricum se mai gasesc sa-ti corecteze/scada ceva. Ceea ce era rezonabil ca sa nu fie departe de majoritatea covarsitoare de note de 10 la Sport numai ca sa-ti rada-n nas restul colegilor.

Oricum si asa nu-ti strica astfel de materii. Chiar reprezinta cultura generala si cu notiuni destul de "basic" din Geografie chiar te confrunti mult mai frecvent in viata cotidiana.

| Cosmin86 a răspuns (pentru EntertainYou):

Exact, mai ales ca eu calatoresc mult. Si in liceu, mergeam pe munti, etc.
Am ales sportul tocmai pentru ca toti luau in masa 10 si fix la noi a venit o comisie care ne-a nenorocit, important e ca mi-a ramas media finala peste 9, ca era sa ma arda rau sportul.