| Suspecta001 a întrebat:

Cum se demonstreaza ca un text apartine genului epic? Urgentt va roog! Dau funda kiss

Răspuns Câştigător
| Cameliapantiru a răspuns:

Trasaturile genului epic:
-prezenta actiunii, care consta in prezentarea evenimentelor insiruite cauzal si temporal;
-prezenta personajelor: instante narative in jurul carora se organizeaza opera;
-indici de timp:timp clar determinat, precizat in maniera realista/timp vag, nedeterminat, precizat prin adverbele "candva', 'odata" etc;
-indicii de spatiu contureaza un cadru vast/un spatiu deschis, in schimbare sau un cadru restrans/un spatiu inchis.
Ce ai tu de facut e sa inveti aceste trasaturi si la fiecare in parte sa exemplifici cu citate din textul -suport.
Comentarea unui titlu:
-structura titlului(partile de vorbire care-l compun);
-sensul acestuia: - tema textului;
-include motive literare;
-exprima sentimente;
-sustine lirismul subiectiv al operei/carcaterul de naratiune subiectiva a fragmentului citat (daca include marci ale eului liric/ale naratorului subiectiv: "eu", "mea" etc);
-relatia cu textul: -in opera, apar diferite campuri semantice care-i sustin sensul;
-reluarea titlului in text
ce ai tu de facut e sa inveti aceste trasaturi si in functie de fiecare poezie/fiecare fragment in proza sa le completezi cu exemple din textytul respectiv.
Mult succes si o zi faina!

4 răspunsuri:
| Asiryx a răspuns:

Caracteristicile principale sunt :
- Text in proza
- Existenta personajelor, unui fir narativ.
- Naratiunea ca mod de expunere dominant

Vorbeste despre tema, personaje, evidentiaza pe text caracteristicile de mai sus.

| Suspecta001 explică (pentru Asiryx):

Si daca zic asa..cum e?
Textul suport ''Ciocarlia'' apartine genului epic, deoarece autorul transmite in mod direct idei, ganduri si sentimente prin intermediul personajelor, al naratiunii, al naratorului subiectiv, in legatura cu legenda ciocarliei.
( Titlul este ''Ciocarlia'' cum sa-i fac interpretarea..in afara de analiza..sb comun, nr. sg, gen fem, articulat cu art hot. ''a'' devenit sb propriu ca nume de opera litarara. Si aici vreau sa zic ceva gen. titlul dezleaga mesajul operei sau ceva de genu'. ajuta-ma te rooog puppy dog eyes

| Suspecta001 explică:

Si cum se interpreteaza un titlu? in afara de faptul ca-l analizezi sintactic.

| Asiryx a răspuns (pentru Suspecta001):

Pentru titlu este o formula generala : Titlul are rolul de sintetiza si de a anticipa ideea textului. - dupa incepi cu ce ai scris tu acolo