| Marii a întrebat:

Cum se face o contestatie? Ce ar trebui sa fie scris pe foaia aia?

Răspuns Câştigător
mira
| mira a răspuns:

Iti pot da un exemplu, pe care sa il adaptezi dupa caz:

Domnule Presedinte,
Subsemnata, Mari x, eleva la..., contest nota mea la teza unica de..., intrucat in conformitare cu baremul afisat consider ca am rezolvat corect mai multe puncte decat mi-au fost recunoscute.
Data
Semnatura
Domnului Presedinte al Comisiei de corectare nr.5

11 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Nu precizezi ce vrei sa contesti; o amenda, o decizie, o sanctiune, o nota? In principiu poti c=scrie astfel

miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Depinde ce vrei sa contesti. Daca mi-ai spune pentru ce faci contestatia, te-as putea ajuta cu ceva concret.
Oricum, indiferent de ce faci contestatia, in primul rand trebuie sa scrii titlul CONTESTATIE, apoi sub titlu sa scrii denumirea institutiei careia adresezi contestatia.
Pentru ca, de obicei, contestatia va fi solutionata de catre o comisie, poti sa incepi asa:
Stimata comisie,
Prin prezenta contest rezultatul obtinut la examenul... (sau scrii ce anume contesti).
Solicit revizuirea punctajului acordat, datorita urmatoarelor considerente:
... (aici vei scrie de ce crezi tu ca ai fost notat gresit)
Nu uita sa-ti treci numele complet, sa o datezi si sa o semnezi.
Sa-ti fie de folos!

| Sabau_Mariana_1986 a răspuns (pentru miruna-apostol):

Buna as dori sa fac o contestatie catre primarie referitor la punctajul acordat pentru locuinta anl

| Marii explică:

Pentru o nota la teza

| valsulnorilor a răspuns:

Depinde ce fel de contestatie sa fie.De examen, de amenda, de solutie in instanta.
La avatarul pe care il ai cred ca esti doar o eleva si atunci banuiesc ca te intereseaza de o contestatie la un examen si atunci formularea e de genul:
Domnule presedinte
(fiecare comisie de corectare are un presedinte de comisie)
Subsemnata...participanta la examenul...prin prezenta ca rog sa binevoiti a reevalua lucrarea mea sustinuta la...(materia) la data de..., intrucat consider ca am fost notata mult prea exigent fata de normativele examenului sau (o formulare pe care o gasesti la indemana).
In speranta ca ma veti indreptati va multumesc anticipat!
data:... semnatura ta

| want2bMajestic a răspuns:

La un examen de exemplu....se scrie faptul ca nu crezi in nota p care ai obtinut-o....ca ai facut mai mult

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doar nu vrei sa-ti faci contestatielaughing
O sa-ti iasa o nota mai mica. te asigurhee hee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mari trebuie sa cunosti legea contestatiei

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am participat la un concurs si cred ca nu a corectat bine cum sa fac contestatie?

| Maria_Simona_1978 a răspuns:

Am oprit la un magazin sa las marfa si era indicatorul cu oprirea interzisa

| Mihaela_Mihi_1998 a răspuns:

Ce se scrie intr o contestatie la un examen psihologic?