| MyLady111 a întrebat:

Cum se mai numeste triunghiul isoscel?

21 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Echilateral, asta daca are un unghi de 60 de grade...

| MyLady111 explică (pentru OldSoul):

Dar nu mai are vreo denumire...de exemplu, ca si triunghiul scalen, care se mai numeste si oarecare...nu mai are si alta denumire?

| OldSoul a răspuns (pentru MyLady111):

Nu, nu cred sa mai aiba si alta denumire.

| anonim_4396 a răspuns (pentru OldSoul):

Nu se poate sa existe un triunghi isoscel echilateral.
La cel echilateral sunt toate la fel.
Pe cand la cel isoscel doar 2, ca prin asta e mai "special".
Si daca un triunghi are 60 de grade asta nu inseamna ca e echilateral.
Inseamna doar ca are un unghi de 60 de grade.

| OldSoul a răspuns (pentru anonim_4396):

Imi pare rau sa te contrazic, dar,
Triunghiul isoscel este triunghiul care are două laturi congruente. A treia latură se numește bază.
Ok, daca adaugam un unghi de 60 la un triunghi isoscel, asta va insemna sa aiba toate laturile egale... ca deh, apare unghiul de 60' si asta ar insemna ca si celelalte unghiur din triunghi ar avea 60' deci automat e echilateral.
Daca nu ma crezi, uite mai jos, e spus si acolo, ca isoscelul cu un unghi de 60' e echilateral.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Triunghi_isoscel
http://ro.wikipedia.org/wiki/Triunghi_echilateral

| anonim_4396 a răspuns (pentru OldSoul):

Daca are toate unghiurile de 60 de grade se cheama ca e echilateral, dar nu si isoscel.
Ala isoscel are 2 laturi si 2 unghiuri egale.
Ala echilateral are 3 laturi si 3 unghiuri egale.
Din punct de vedere al laturilor exista 3 feluri de triunghiuri:
Isoscel, scalen si echilateral.
Adica niciunul nu se pupa cu altul.
Sunt total diferiti.
Cel putin asa stiu eu.

| OldSoul a răspuns (pentru anonim_4396):

Man, e un caz special, daca e sa o luam asa echilateralul are 3 laturi si 3 unghiuri egale, pai isoscelul are 2 laturi si 2 unghiuri egale, daca are un unghi de 60 de grade devine si echilateral...

| anonim_4396 a răspuns (pentru OldSoul):

Pai... Daca devine echilateral, automat trebuie ca si baza sa fie egala cu celelalte 2 laturi si ajungem de unde am zis :niciunul nu se pupa cu altul.
Deci am dreptate smug.

Ma si derutasem cand ti-am citit primul raspuns laughing.

| OldSoul a răspuns (pentru anonim_4396):

Isoscelul are 2 laturi si 2 unghiuri egale, deci daca e echilateral tot are cel putin 2 laturi si 2 unghiuri egale, intreaba un profesor, nu are rost sa ne contrazicem ca prostii laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru OldSoul):

"Nimic nu se pierde, totul se transforma" - cam asa e ce zici tu.
Numai ca... Matematica e fixa.
Nu-mi poti spune tu mie ca de ti se da un triunghi echilateral cu latura de 5, asta e si isoscel.
Pentru ca nu e si nici nu are cum, si nici nu il poti schimba.

| OldSoul a răspuns (pentru anonim_4396):

Ceea ce am spus eu e ca un triunghi isoscel cu unghi de 60 de grade este echilateral.
Convingete, ia o foaie de hartie fa un unghi de 60 de grade cu laturile egale, fa si a 3a latura si mai vorbim noi dupa...
Un triunghi isoscel cu unghiul de 60' este in aceleasi timp si echilateral.
Mai mult de atat nu am ce sa iti explic, daca nu vrei sa intelegi e alegerea ta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru OldSoul):

Un triunghi isoscel nu are 60 de grade.
Daca unul din unghiurile unui triunghi are 60 de grade le obliga si pe celelalte sa aiba 60 si atunci nu mai este isoscel.
Mama ei de matematica.

| OldSoul a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce nu intelegi ca isoscelul poate fii si echilateral in acelasi timp man?

| anonim_4396 a răspuns (pentru OldSoul):

Ca nu este.
Nu poate fi.

| OldSoul a răspuns (pentru anonim_4396):

Bine, fie cum spui tu, dar asta ar inseamna ca matematica ai fii diferita de la persoana la persoana.

| anonim_4396 a răspuns (pentru OldSoul):

Matematica e la fel peste tot.
Face parte din categoria stiinte exacte.
Deci da.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Teorema e adevarata. Triunghiul isoscel cu un unghi de 60° este echilateral. Deci este echilateral.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai atunci nu mai este isoscel.
Este echilateral.

| KamaSutra a răspuns:

Nu se mai numeste nicicum

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Triunghi cu 2 laturi congruente.

| justadream94 a răspuns:

Triunghi cu 2 laturi congruente si cu 2 unghiuri egale.