| anonim_4396 a întrebat:

Cum se numesc și ce părere aveți despre persoanele care înțeleg și vorbesc o limbă străină la fel ca și limba maternă?

Răspuns Câştigător
| DjSannan a răspuns:

Aceste persoane sunt cunoscute ca fiind bilingve sau multilingve, în funcție de câte limbi vorbesc la același nivel de competență.

Vorbirea mai multor limbi poate avea numeroase avantaje, cum ar fi capacitatea de a comunica cu un număr mai mare de oameni și de a înțelege mai bine culturile și modul de viață al acestora. De asemenea, cercetările au arătat că bilingvismul poate avea un impact pozitiv asupra funcționării cognitive, inclusiv îmbunătățirea abilităților de concentrare și de rezolvare a problemelor

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce părere sa avem. Niste salbateci. Cine vorbește doua limbi in anul 2023

Răspuns utilizator avertizat
| Hammurabi a răspuns:

Eu vorbesc o limbă maternă - româna, și o limbă paternă - greaca.
Nu e nici una străină. laughing
Străină e engleza.

| carevaescu a răspuns (pentru Hammurabi):

Babiloniana antica nu?

| ReddY25 a răspuns:

E vorba de poligloti

| carevaescu a răspuns:

Poligloti. Cât despre părere, le doresc multa sănătate și succes, lor si celorlalți.

| CleanHeart a răspuns:

Am o parere buna despre persoanele bilingve, sa stii limbi straine ajuta in cariera, calatorii, comunicat cand vrei faci prieteni strani si foarte bine pentru cine stie cat de multe, e placut sa stii si alte limbi.

| DitaGeorgeta a răspuns:

Vorbitori de limbi străine, am o părere foarte bună!

| papu23 a răspuns:

Poligloția este abilitatea de a putea vorbi mai multe limbi. Cei care vorbesc în mod curent două limbi sunt bilingvi iar cei care vorbesc trei, trilingvi.