| AFiSaUaNuFi a întrebat:

Cum se numeste costumul traditional arabesc si cat costa unul? Si de unde pot achizitiona unul?

1 răspuns:
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Ţinuta de interior a femeii se numeşte abaya, peste care, la exterior, se adaugă jilbab-ul, o haină din material subţire care-i acoperă corpul în întregime. Capul îi este acoperit cu hijab care are rostul de a nu-i lăsa părul să fie văzut de persoane străine familiei. În exterior femeia musulmană poartă niqab care permite să-i fie văzuţi doar ochii.
Pe net gasesti o groaza de site-uri pe care poti comanta astfel de tinute, la care sunt specificate si preturile.