| Shto a întrebat:

Cum se recunoaste o metafora/un epitet metaforic ? Marti dau test si habar n-am straight face

2 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Metafora este o constructie in care intra si substantivul. De ex., in versul urmator: Si ochii tai, topite stele a diminetii, privesc atat de adanc in noaptea sufletului meu (Eminescu), avem doua metafore: 1. topite stele a diminetii 2. noaptea sufletului. Si in una, si in alta substantivul intra in constructia metaforei.
Epitetul metaforic doar descrie cum este un anumit substantiv. De ex., De treci codrii de arama, de departe vezi albind/ Si-auzi mandra glasuire a padurii de argint. (Eminescu) - avem doua epitete metaforice: 1. de arama 2. de argint. (cum sunt codrii, cum este padurea)

| Alexaaa11 a răspuns:

Pai tin minte ca epitetul metaforic este figura de stil formata dintr; un substantiv cu prepozitie in fata.care contine comparatie subinteleasa.cam atat laughing