| AnniaAKN a întrebat:

Care e diferenta dintre epitat si metafora? Mai este si epitet metaforic, tot timpul le incurc.Ma ajutati un pic?
Funda.

Răspuns Câştigător
| mimi a răspuns:

Epitetul e combinatia dintre un substantiv+adjectiv sau verb+adjectiv care reda insusiri speciale, nemaivazute. Ex fulgii argintii, copac intelept ( fulgii nu pot fi de argint deci e o calitate speciala) (copacul nu e intelept ci batran adica e acolo de multi ani)
Metafora e comparatia ascunsa ( lipseste cuvantul,, ca,, sau,, precum,,)
Comparatie- maini albe CA zapada iernii
Metafora- maini albe - zapada iernii
Epitetul metaforic doar descrie cum este un anumit substantiv. De ex., De treci codrii de arama, de departe vezi albind/ Si-auzi mandra glasuire a padurii de argint. (Eminescu) - avem doua epitete metaforice: 1. de arama 2. de argint. (cum sunt codrii, cum este padurea)

| anonim_4396 a răspuns (pentru mimi):

"barca lunii" este epitet sau metafora?
Nu pot folosi comparatia thinking

1 răspuns: