| Ioan21 a întrebat:

Salutare, TPU! spuneti-mi si mie va rog frumos :
par argintiu - este metafora? epitet? epitet metaforic?

Ma gandesc ca are rol de matafora (par alb) si de epitet, pentru ca ii atribuie o insusire(argintiu), ca de exemplu, daca era par sclipitor ar fi fost epitet.
Care e diferenta dintre metafora si epitet? epitetul este o insusire mai deosebita(adica par frumos nu este epitet?, fiindca nu este o insusire deosebita?), iar metafora este o expresie subinteleasa?

Răspuns Câştigător
| Lucaci a răspuns:

Este epitet metaforic, deoarece argintul este un metal ce sugereaza stralucirea, astfel ca "parul" este insotit de un adjectiv neobisnuit, avand caracter metaforic.

4 răspunsuri:
| angelcore a răspuns:

Argintiu e un adjectiv, e ca si cum as spune fata frumoasa, intelegi? poate ca este metafor fiindca se refera la trecera timpului si da poate fi si epitet. Metafora : Figură de stil care constă în a da unui cuvânt o semnificație nouă, printr-o comparație subînțeleasă; Figură de stil rezultată dintr-o comparație subînțeleasă prin substituirea cuvântului obiect de comparație cu cuvântul-imagine
Epitet : Determinant expresiv pus pe lângă un substantiv sau pe lângă un verb pentru a scoate în evidență mai nuanțat o trăsătură a obiectului sau a acțiunii și pentru a da mai multă expresivitate artistică creației respective. ♦ Calificativ elogios sau injurios dat cuiva; 1) Cuvânt lămuritor cu funcție expresivă, care determină un substantiv sau un verb. 2) Calificativ elogios sau injurios dat cuiva.
Intelegi?

| corolav a răspuns (pentru angelcore):

Cred că l-ai ajuta mai mult dacă ai da și exemple.

| Ioan21 explică (pentru angelcore):

Multumesc si pentru raspunsul tau!

| Ayakawelwel a răspuns:

Epitet