| SUDSteaua1947 a întrebat:

Cum sta treaba cu absentele la liceu? Diriga ne-a zis ca avem voie sa lipsim 5 zile pe semestru cu foaie de la parinti si restul cu scutire de la doctor, etc. poate unii o sa ma condamne dar mie mi se pare enorm de putin.intrebarea e ce se intampla daca intr-un semestru lipsesc sa zicem...10 zile, 5 le motivez cu foaie de la parinti si restul nu le motivez ca nu mai am cum...imi scad nota la purtare,ma dau afara, ce mortii lor imi fac?

Răspuns Câştigător
| Aasdfghj a răspuns:

Se scade nota la purtare la un anumit nr de absente. Cel putin asa era la mine. Daca diriga voastra e de treaba eu zic ca poti face mai mult de 5 foi laughing Daca nu, singura solutie e sa iti iei scutire medicala cand lipsesti.

4 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Acum depinde de scoala, eu am terminat liceul anul asta, si pot spune ca acum in ultimul an am avut la absente de le ajungeau sa exmatriculeze 3 elevi cu ele laughing, depinde de toleranta.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

"ce mortii lor imi fac?"

Te îngroapă. Când revii la viață, te reîncarnezi într-un zombi și devorezi, nu profesorii, ci lecțiile. Încerci să nu mai lipsești de la școală, ci să guști cu nesaț din ea.

| SUDSteaua1947 explică (pentru floresdemayo):

In primul rand, daca nu esti in stare sa-mi raspunzi la intrebare, mai bine taci, sau crezi ca iti dau funda pentru ce mi-ai zis.si in al doilea rand nu lipsesc ca-s putoare, ci pentru ca stau departe de scoala si fac vreo ora si jumatate zilnic pana la scoala, cu 3 mijloace de tansport.

| floresdemayo a răspuns (pentru SUDSteaua1947):

Dragul meu, dacă îmi trebuia funda, nu trebuia să fac un foarte mare efort, pentru a (o) obține. Era de ajuns, să îți dau dreptate, să te cocoloșesc, să te susțin, să îți spun ceea ce urechile tale (sensibile si firave), doreau să audă, și în felul acesta, aveam funda asigurată.
Îmi pare rău pentru tine, dar, de obicei, sunt francă, chiar și cu cei care au urechile (mai) sensibile.
Ca să-ți răspund la întrebare, cunosc elevi, care fac naveta zilnic, de la zeci de Km. Dacă e prea obositor drumul, aleg să stea în gazdă, sau în internate. Pe tine ce te reține?