| Jessabell a întrebat:

Am nevoie de ajutorul vostru! De 2 zile plang incontinu, din cauza dirigintei mele care mi-a scazut nota 7 la purtare si tot ce-am realizat pana acum s-a dus, numai 9 si 10 pe linie am si voiam sa dau la academia de politie, faceam si ore suplimetare de sport pentru ca imi doream enorm de mult sa intru!

N-am fost la scoala 3 saptamani, pentru ca am fost operata si n-am avut voie sa ies din casa sau sa merg, cand ma externat mi-a facut doamna doctor scutire pe toata perioada! Fratele meu mai mare ia dus-o dar a inceput sa tipe ca nu o vrea daca nu vine un parinte, mama a stat tot timpu cu mine si tata este plecat de dimineata pana seara la munca si nu a putut merge!
Mama a sunat-o a vorbit cu ea, si diriginta a fost de acord dar dupa nu stiu ce-a apucato.

Astazi cand am fost la scoala mi-a spus ca sa-mi fie invatarura de minte sa numai lipsesc...

Numai rezit, nu stiu ce sa fac?!

Sunt clasa a 10-a!

18 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Fa o contestatie, daca ai fost bolnava cu adevarat si nu ai folosit niciodata scutiri false, vei primi nota 10 la purtare.

| anad a răspuns:

Scrie o plangere la Consiliul de administratie al scolii si anexeaza si copia scutirii. Nu are voie sa conteste sau sa ignore un act cu parafa unui medic.

| alessia5158 a răspuns:

Ei, lasa smiorcaiala!--- din "enspe" motive :
* pana nu vezi nota, este o simpla amenintare ( din anumite motive nestiute de tine!)
* nota este pe semestru, nicidecum media anuala
*una din conditiile specifice in vederea recrutarii candidatilor la concursul de admitere in Academia de Politie este : "sa fii obtinut la purtare, in perioada studiilor liceale, MEDIA GENERALA de minim 8 " --- vezi sursa :http://www.academiadepolitie.ro/......ificat.pdf

| sabin89 a răspuns:

Si chiar vrei sa te credem. Hai, inteleg ca taica-tu nu a avut timp. Dar maica-ta? Ce-a patit? Cum a stat tot timpul cu tine? Chiar asa de bolnava erai, ca ea nu putea sa te lase putin singura si sa se deplaseze pana la scoala? Si nici chiar dupa ce te-ai facut bine si ai inceput sa mergi la scoala, nu a putut sa vina si ea cu tine? Sau s-a ambitionat si a zis ca telefonul ala care i l-a dat sa-i fie de ajuns? Va mirati ce sa mai spuneti ca sa puneti profesorii intr-o lumina negativa si sa aratati cat de inocenti sunteti voi. Si apoi, ai vazut tu nota in catalog? Poate diriginta a zis si ea asa, numai o vorba. Sa mearga maica-ta la scoala si sa ceara mai intai sa vada (sau sa i se spuna) nota din catalog. Si asta inainte de a face vreo reclamatie.

| neutrino a răspuns:

Fii linistita draga, toate au un inceput.

| T0T a răspuns:

Lasă plânsul şi depune o reclamaţie la directorat, dacă nu merge du-te la inspectorat. Nu are dreptul să refuze o scutire venită clar din partea unei instituţii care ține de sănătate, si care are clar o justificare. Ai martori, pe familia ta, că ai fost operată și sunt sigur că și spitalul poate să confirme și alte persoane. Diriginta ta încalcă legea.

| Sn4k3 a răspuns:

Wtf laughing cum sa iti scada nota 7 la purtare daca i-ai adus scutire si a vorbit si mama ta cu ea. Faceti reclamatie. Bafta!

| SkyPilot a răspuns:

Trimite-ti un parinte sa vorbeasca cu ea. Daca asta nu merge, vorbiti cu directorul scolii. Si ii puneti clar in vedere profesoarei ca este un lucru important pentru viitorul tau si ca daca situatia nu se rezolva. mergeti cu reclamatiile la toate nivelele posibile.

| danay72 a răspuns:

Sigur exista o solutie, mama ta ar putea merge la director si sa ii explice toata situatia. Sper sa te ajute si acest articol.
Cum pot să mă înţeleg mai bine cu profesorul meu?
Scrie numele profesorului tău preferat. ․․․․․
Ce îţi place la el? ․․․․․
Scrie numele profesorului cu care îţi este cel mai greu să te înţelegi. ․․․․․
PRIETENII ţi-i poţi alege, dar profesorii nu, iar asta cel puţin când eşti elev. Poate că-ţi plac toţi profesorii. David, de 18 ani, spune: „N-am avut niciodată probleme cu vreun profesor. Eu îi respectam, iar lor le plăcea de mine".
Sau poate că unul dintre profesorii tăi este ca profesoara descrisă de Sarah, care are 11 ani: „Este foarte rea. Şi nu înţeleg nimic din ce predă. Ori nu ne explică suficient lecţia, ori dă prea multe detalii". Pentru a reuşi să te înţelegi mai bine cu profesorul tău, trebuie să identifici întâi problema. După aceea, vei fi mai pregătit s-o depăşeşti. Bifează în dreptul căsuţelor de mai jos ceea ce ţi se potriveşte sau scrie ce problemă ai.
□ Mi-e greu să-mi înţeleg profesorul
□ Consider că merit note mai mari
□ Cred că ceilalţi sunt trataţi preferenţial
□ Sunt pedepsit mai mult decât ar trebui
□ Simt că sunt discriminat
□ Altele ․․․․․
Ce te poate ajuta să faci faţă situaţiei? Un prim pas ar fi să aplici sfatul dat de apostolul Petru. El a scris: „Să aveţi toţi acelaşi mod de gândire, împărtăşind aceleaşi sentimente" (1 Petru 3:8). Ce te-ar putea face să-l priveşti cu alţi ochi pe un profesor „rău"? Gândeşte-te la câteva lucruri care ţi-ar putea fi de folos.
Profesorii sunt imperfecţi. Au ciudăţeniile lor, problemele lor şi chiar. . . prejudecăţi. Discipolul Iacov a scris: „Dacă cineva nu se poticneşte în cuvânt, este un om perfect, capabil şi să-şi ţină în frâu tot corpul" (Iacov 3:2). Brianna, de 19 ani, îşi aminteşte: „Profesoara mea de mate nu prea avea răbdare şi striga deseori la noi. De aceea, ne era greu s-o respectăm". Ce o făcea să se comporte aşa? Brianna spune: „În clasă era mereu o debandadă de nedescris, iar colegii făceau tot felul de prostii doar ca s-o enerveze şi mai tare".
Cu siguranţă, îţi place când un profesor îţi trece cu vederea greşelile şi imperfecţiunile, mai ales dacă ai trecut printr-o perioadă stresantă. Ai putea face acelaşi lucru pentru profesorul tău? Descrie un incident care a avut loc recent la şcoală şi scrie ce crezi că a dus la reacţia profesorului tău.
․․․․․
Profesorii au elevii lor preferaţi. Gândeşte-te la problemele cu care se confruntă profesorii tăi. Câţi dintre colegii tăi vor să fie la oră? Câţi dintre cei care vor să fie acolo doresc şi pot să se concentreze la un anumit subiect o jumătate de oră sau mai mult? La câţi dintre ei le place să-şi manifeste antipatia şi să-şi descarce nervii pe profesori? Acum imaginează-ţi că trebuie să predai la 20,  30 sau chiar mai mulţi colegi o lecţie care îi interesează doar pe câţiva. Nu ai fi tentat să le acorzi mai multă atenţie celor care par interesaţi?
Este adevărat, ar putea fi enervant să vezi cu ochii tăi că unii sunt favorizaţi. Natasha povesteşte despre unul dintre profesorii ei: „Ne dădea un termen limită pentru proiecte, dar întotdeauna făcea excepţie în cazul fotbaliştilor. Ce coincidenţă! Era chiar antrenorul secund al echipei!". Dacă ţi se întâmplă şi ţie ceva asemănător, întreabă-te: „Este tratată cu superficialitate instruirea mea?". Dacă nu, de ce să te superi sau să fii invidios?
Scrie mai jos ce poţi face pentru a-i arăta profesorului mai clar că te interesează ceea ce predă.
․․․․․
Profesorii îi înţeleg uneori greşit pe elevi. S-ar putea ca un conflict de personalitate sau o neînţelegere să-l facă pe un profesor să nu te agreeze. Dacă pui întrebări, ar putea crede că te răzvrăteşti, iar dacă spui o glumă, că eşti obraznic sau că te prosteşti.
Ce poţi face dacă eşti înţeles greşit? Biblia spune: „Nu întoarceţi nimănui rău pentru rău. . . Dacă este posibil, atât cât depinde de voi, fiţi în pace cu toţi oamenii" (Romani 12:17, 18). Aşadar, străduieşte-te să nu-l enervezi pe profesor. Evită confruntările inutile. Nu-i da motive să se plângă. Mai degrabă, încearcă să fii prietenos. „Prietenos? Cu el?", ai putea spune. Da, fii manierat, salutându-l cu respect când intră în clasă. Dacă eşti mereu politicos, poate chiar zâmbindu-i din când în când, s-ar putea să-şi schimbe părerea despre tine (Romani 12:20, 21).
Ken, de exemplu, a avut profesori care, deseori, îl înţelegeau greşit. El spune: „Sunt foarte timid şi nu vorbeam niciodată cu profesorii". Cum a rezolvat el problema? „Până la urmă, mi-am dat seama că, de cele mai multe ori, profesorii încercau să mă ajute. Aşa că mi-am propus să-i cunosc mai bine pe toţi. După ce am făcut asta, notele mele au fost mult mai mari."
Este adevărat, dacă ai o atitudine prietenoasă şi eşti comunicativ nu înseamnă neapărat că îi vei câştiga pe profesori. Ai răbdare. Regele Solomon a scris: „Prin răbdare poate fi convins un comandant [sau un profesor] şi o limbă blândă poate zdrobi un os" (Proverbele 25:15). Fii calm şi vorbeşte cu blândeţe când eşti nedreptăţit. Poate că profesorul îşi va schimba părerea despre tine (Proverbele 15:1).
Dacă profesorul te înţelege greşit sau te tratează în mod nedrept, care este, de obicei, prima ta reacţie?
․․․․․
Cum ar fi mai bine să reacţionezi?
․․․․․
Rezolvarea problemelor
Faptul de a înţelege limitele profesorului este doar începutul. Cum poţi rezolva o problemă? De exemplu, ce ai putea face când ai una dintre următoarele nemulţumiri?
Merit o notă mai bună. Katrina spune: „Aveam 10 pe linie. Dar, într-un an, profesoara de ştiinţe mi-a dat un 4. Meritam mai mult. Părinţii au vorbit cu directorul, dar nu mi-a mărit nota decât la 5. Eram foarte supărată". Dacă şi tu treci prin ceva asemănător, nu-l bombarda pe profesorul tău cu acuzaţii. Mai bine urmează exemplul personajului biblic Natan. El a avut dificila misiune de a-l conştientiza pe regele David de o greşeală gravă. Natan n-a dat buzna în palat acuzându-l pe David în gura mare, ci l-a abordat cu tact (2 Samuel 12:1–7).
În mod asemănător, şi tu îl poţi aborda cu umilinţă şi calm pe profesorul tău. Dacă faci scandal ori îl acuzi de incompetenţă sau chiar mai rău, nu-l vei câştiga de partea ta. Încearcă să-l abordezi dând dovadă de mai multă maturitate. Întreabă-l mai întâi pe profesor ce sistem de notare foloseşte. Solomon a scris: „Dacă cineva răspunde înainte de a asculta, este o nebunie şi o umilire pentru el" (Proverbele 18:13). După ce-l asculţi, arată-i unde crezi că s-a făcut o greşeală. Chiar dacă nu-ţi va schimba nota, probabil că profesorul va fi impresionat de maturitatea ta.
Cred că profesorul meu are prejudecăţi. Gândeşte-te la Rachel. Ea avea numai 9 şi 10 în carnet. Apoi, când a ajuns în clasa a VII-a, lucrurile s-au schimbat. Rachel spune: „Profesorul meu a făcut tot ce-a putut ca să mă lase corigentă". De ce? El le-a dat de înţeles foarte clar lui Rachel şi mamei sale că nu-i plăcea religia lor.
Ce s-a întâmplat apoi? Rachel povesteşte: „De fiecare dată când îmi dădea note fiind evident influenţat de prejudecăţi, mama venea la şcoală să discute cu el. În cele din urmă, m-a lăsat în pace". Dacă te confrunţi cu aceeaşi problemă, fă-ţi curaj să le vorbeşti părinţilor. Ei vor dori, cu siguranţă, să se adreseze profesorului sau conducerii şcolii pentru a găsi o soluţie.
Priveşte lucrurile în perspectivă
Bineînţeles, nu toate problemele dificile pot fi rezolvate cu uşurinţă. Câteodată trebuie pur şi simplu să perseverezi. „Unul dintre profesori se purta foarte urât cu elevii", spune Tanya. „De multe ori ne jignea spunând că suntem nişte proşti. La început plângeam, dar am învăţat să nu iau jignirile lui ca pe un afront personal. Mi-am văzut de treabă şi am încercat să fiu activă la ora lui. Astfel, nu prea am avut probleme cu el şi am fost printre puţinii din clasă care au primit note cât de cât bune. După doi ani, profesorul a fost dat afară."
Învaţă să colaborezi cu un profesor dificil şi vei câştiga o deprindere valoroasă în viaţă, care îţi va fi foarte utilă când vei avea de-a face cu un şef dificil. De asemenea, când vei avea profesori buni, vei şti să-i apreciezi.
ÎN CAPITOLUL URMĂTOR
Ţi se pare că ziua are prea puţine ore? Află ce poţi face ca timpul să-ţi fie prieten, nu duşman.
VERSET-CHEIE
„Tot ce vreţi să vă facă vouă oamenii faceţi-le şi voi la fel." (Matei 7:12)
SFAT
Dacă profesorul pare plictisitor, concentrează-te asupra lecţiei, nu asupra persoanei. Ia notiţe, cere cu respect informaţii suplimentare şi fii entuziast cu privire la subiectul în discuţie. Entuziasmul este molipsitor.
ŞTIAI CĂ . . . ?
Profesorul tău a predat aceleaşi lecţii de zeci sau chiar de sute de ori la alte clase. De aceea, i-ar putea fi greu să fie la fel de entuziasmat ca la început de ceea ce predă.
PLAN DE ACŢIUNE
Pentru ca o oră plictisitoare să fie mai interesantă, voi ․․․․․
Dacă mi se pare că profesorul mă tratează nedrept, voi ․․․․․
În legătură cu acest subiect, aş vrea să-i întreb pe părinţi: ․․․․․
CE PĂRERE AI?
● De ce este important să te concentrezi mai mult asupra lecţiei decât asupra profesorului?
● Cum ar putea fi influenţat modul în care se poartă profesorul cu tine de atitudinea pe care o ai faţă de lecţie?
[Text generic pe pagina 146]
„M-am străduit să mă înţeleg bine cu toţi profesorii. Ştiu cum îi cheamă, iar dacă-i întâlnesc pe stradă, stau de vorbă cu ei câteva minute." (Carmen)
[Legenda ilustraţiei de la pagina 145]
Profesorii sunt ca pietrele pe care păşeşti când traversezi un râu. Ei te pot ajuta să ajungi de la neştiinţă la cunoştinţă, dar tu trebuie să faci paşii necesari

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu merge cu diriginta? Mergi mai departe, incearca cu directorul.
Nu trebuie sa-ti strici tu viitorul pentru ea.
Stia regula ca tu ai dreptul sa aduci scutire pana a 7 zi de cand ai venit la scoala?
Fa rost de un regulament si dai sa mai citeasca o data. Poate a uitat.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Felicitari pentru ca ai scapat de a deveni politista. acum succes in a gasi o meserie in care iti si folosesti capul.

| NoName0x0 a răspuns:

Ar trebui sa mearga parintii la ea sau eventual sa faca macar un referat la director pentru problema asta, este ceva destul de grav!

| AdycuThebest a răspuns:

Du-te la directoare sau cu parinti la inspectorat si fa o plangere impotriva dirigintei si sigur vei rezolva problema...

| laurthelegend a răspuns:

Notele la purtare se incheie la sfarsitul anului, deci nu te panica si la mine au fost colegi care zicea diriga ca le scade nota la purtare si nu le-a scazut-o
Capul sus si fii optimista
Sper ca te-am ajutat!
Fundita?

| alecsukumidu a răspuns:

laughing) Dar macar stii sigur ca ti-a scazut nota la purtare? poate a mintit si ea si daca nu, poti sa vorbesti cu directorul/directoarea liceului tau, nu cred ca e o problema chiar asa mare.Ii povestesti directoarei si gata. Oricum da-o dracu de diriginta big grin

| Silv4N a răspuns:

Spune.i mamei tale sa mearga la scoala sa.i bage mintile in cap, e viitorul tau in joc

| Pripon_Oana_1999 a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa mearga parintii tai la inspectorat sa depuna plangere daca diriga ta nu rezolva problema!