| κλάους a întrebat:

Cum va place sa cititi cartile? Pe Lapto/Calculator/BookReader sau Carte originala? happy

Răspuns Câştigător
| Xeromorf a răspuns:

Ca idee, e mai sanatos sa citesti pe calculator in ziua de azi (sunt n'spe mii de ecrane cu n'spe mii de setari de luminozitate, ca sa nu iti afecteze ochii)
Sa nu mai vorbim ca unele carti au scrisul mic, in schimb pe calculator poti sa maresti scrisul etc.
Lumea evolueaza... asa o sa fie mereu!
Si inca o chestie: exista programe care citesc scrisul in locul tau (merge de minune sa stai cu castile in urechi si sa asculti cum cartea este citita "singura") cu foarte multe optiuni, de selectare a vocii, rapiditatea citirii sau limba dorita
Pe fanaticgamer.ro de exemplu este inregistrata vocea lui Carmen Ivanov, si contine foarte multe cuvinte. Am dat si eu copy-paste la un text, si sa zic ca 9 din 10 cuvinte le citeste bine. Oricum, e un inceput! Dar pentru engleza, exista deja site-uri care au o acuratede de peste 99%, si sunt capabile sa iti citeasca romane intregi perfect.
Si asta e trecut, deja exista programe capabile sa inteleaga texte, la modul sa renderizeze scene real-time (adica sa faca un mini-filmuletz dupa o carte) etc

Cartea nu va putea fi inlocuita niciodata. Putem insa inventa ceva mai practic!

17 răspunsuri:
| Rayyy a răspuns:

Buna,
Prefer oricand o carte simpla. In primul rand este mult mai practica si convenabila, iar apoi - nu iti provoaca dureri oculare ca in cazul computer-ului.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Prefer Calculator.
Detest Laptop-urile, BookReader-ul este desori inutil iar la cartea originală sunt multe dezavantaje.
O carte originală costă bani, în vreme ce e-book-urile sunt de cele mai multe ori gratuite.
Şi-n plus, la cartea originală când obosesc nu pot să-i măresc scrisul. (eu sufăr de astigmatism hipermetropic compus)
Salut.

| ioana1704 a răspuns:

Carte originala!

| cristianorudi7 a răspuns:

Carte originala klarrrrrrrrrrrrrrrrrrr

| PinkyFlor a răspuns:

Buna! Mie imi place sa citesc cartea original pentru ca daca citesc pe laptop/calculator ma dor ochii de la el si oricum nu este bine pentru ochi.si mai vezi si messu si internetu' si ai tendinta sa intri pe orice si nu mai itesti deloc.Asa pe carte stai linistit si citesti. Deci mie imi place pe carte!

Pa-pa!happy

| Biu a răspuns:

Carte originala.

| mirunaioana a răspuns:

Carte originala!

| Ela_PuRpLe a răspuns:

Carte originala prefer.

| Andre a răspuns:

Pai... mie imi place sa le vad pe calculator acum depinde si de on daca are laptop pe laptop daca nu ar epe calc eu prefel ca calculator si chiar cand ne da de citit niste carti sau ceva de genu. eu caut pe net si imi irosesc 1 ora sau 2 ore din viata mea pretioasa laughing pentru scoala adica pentur a vedea o poarcarie de film pentru ca mi-e lene sa citesc. adica eu nu le am cu cititul desi. iubesc romana. dar in fine mai mult engleza. deci cred ca te-am lamurit cu ce imi place! cred ca ai priceput raspunsul si nu te-ai plictisit cand la-i citit. merit fundita? (doar tu poti decide asta). pa pa

| Andre a răspuns:

MERSI MULT PENTRU APRECIERE! LUSER! macar nu trebuia sa votezi appp dc mi-ai dat raspunsu lfiind "stupid "? nici un raspuns de-al meu n-a fost stupid si app nu iti voi mai raspunde la intrebari daca e vorba de asa. bye - bye

| filaret03 a răspuns:

Pe carte originala fiindca iti intra mai bine in cap prinzi mai mult.

| supernatural2011 a răspuns:

Carte originala prefer...deoarece daca stai sa citesti pe laptop sau astea s-ar putea sa iti strici ochii tongue
deci cartea CARTE!tongue

| iubitica_2607 a răspuns:

Cu ochii inchisi!

Cine a zis ca citesc?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ultima varianta... uneori poti citi daca ai nevoie si pe laptom (mai fac asta) big grin-cam asa citesc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Carte originala!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cartea! Mai invatam sa citim!, findca la calculator se strik ochii! Dar si pe bookreader imi place!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Carte