| dia2001 a întrebat:

Cuvântul,,clasă"este articulat hotărât? Si cum imi dau seama care sunt substantivele nearticulate?

Răspuns Câştigător
| Elena1396 a răspuns:

Buna!
In gramatica articolul hotarat sau definit este un articol care insoteste un substantiv,adjectiv si a carei functie este de a arata ca acel cuvant denumeste un obiect, concept, cunoscut de vorbitor sau individualizat dintr-o multime de obiecte similare.
In limba romana articolul hotarat se ataseaza la sfarsitul cuvintelor pe care le determina, pozitie in care se numeste enclitic.
Om-omul(articulat omul)
Codru-codrul
Frate-fratele
Tata-tatal
In N-baiatul, baietii
In G si D-baiatul, baietilor
In V-baiete, baietilor
Raspunsul e nu, nu e articulat
Sper ca ai inteles!happy

1 răspuns:
| Dilaa98 a răspuns:

Nu este articulat big grin
Articulat ar veni : clasa ( hotărât) şi o clasă (nehotărât).

Articulat este atunci cand te referi la o anumită clasă şi poate deveni substantiv,în caz că e adjectiv -> frumoasa;(clasa = acea clasă), iar nearticulat când te referi la o clasă, in general, nespecificată.

Sper că ai înţeles ceva, fundă? :3