| anonim_4396 a întrebat:

Da-ti-mi exemple va rog de intrebari de cultura generala pentru gimnaziu.

4 răspunsuri:
| JeSa a răspuns:

1)In ce an au preluat comunistii controlul in Romania?
2)Cine este corespondentul roman al lui Zeus?
3)Cum se numea Turcia pe vremea lui Alexandru cel mare?
4)Zeul razboiului in mitologia greaca?
5)Cand si unde a fost confectionat cel mai vechi ceas cunoscut astazi?
6)Care a fost menirea Coloseumului din Roma?
7)Cate planete se rotesc in jurul soarelui?
8)Care este cel mai inalt varf muntos din Romania?
9)Care este cea mai mare insula a Europei?
10)Poet nascut la Bucuresti, la 23mai 1888.
Numele sau adevarat este Ion N. Theodorescu. Iar pseudonimul :
a)George Bacovia;
b)Tudor Arghezi;
c)Ioan Slavici;
d)Mihai Eminescu.
Bafta.
Sarbatori Fericite!

| Sara a răspuns:

Gimnaziu inseamna cls 5-8. Intrebarile de istorie sunt frecvente, geografia lumii, a romaniei in special uneori.Biologia, zoologia iar sunt domenii accesate. De ce nu joci conquiztador?

| Orannginna a răspuns:

1.Care este manastirea din Romania, situata in satul cu acelasi nume la numai 36 km de Suceava? Rasp. Manastirea Voronet.

2. Organ al vertebratelor care este compus din orificiul narilor si cavitatea nazala? Rasp. nas.

3. Totalitatea factorilor abiotici (apa, vântul, energia solara, clima, umiditatea) si relatiile dintre
ei? Rasp. biotop.

Dar astea chiar sunt de cultura generala big grin

| Steff_7182 a răspuns:

Cine-a-nfipt zambila-n branza? E cea mai grea intrebarewinking; sau cine-a-nfipt toporu-n geam? asta e si mai si.