| nicoletanicoleta a întrebat:

Daca ai intrat la facultate la buget si nu ai note stralucite, exista sanse sa intri la taxa? Adica locurile de la buget sunt calculate in fiecare semestru/an in functie de note?

6 răspunsuri:
| Rrrr a răspuns:

In functie de notele obtinute la examene, poti ajunge de la buget la taxa si invers.

| stresat a răspuns:

Sunt sanse ca unul care a invatat mai bine ca tine si e la taxa sa treaca la buget in locul tau daca tu te afli printre ultimii la numarul de credite cumulate. De exemplu, unul are media 7 in primul an iar tu ai doar 40 de credite si esti ultimul(prin absurd). El va trece la buget iar tu la taxa.

| TheAce a răspuns:

Anual, ''clasamentul'' se schimba, in functie de media cumulata a celor 2 semestre. Nu doar ca trebuie sa fii integralist, dar trebuie sa ai o medie care sa iti permita sa ramai pe o medie de buget (exemplu: daca la buget exista 20 de locuri, trebuie sa fii in fiecare an in primii 20 pentru a nu retrograda la taxa). De asemenea, exista situatii in care locurile bugetare pot fi diminuate (exemplu: intr-un an sa se taie 4 locuri bugetare din 20, ceea ce isneamna ca va trebui sa ai una din primele 16 medii pentru a ramane la buget). De asemenea, daca inveti foarte bine, ai sansa sa primesti bursa de studiu (in general primii 3-5 pe an / semestru primesc o bursa de studiu. Aceasta insumeaza 300 Ron si e pe o eprioada de 5 luni, asadar in functie de rezultatul fiecarei sesiuni. Daca ai media 10 pe an atunci primesti o bursa de excelenta de 600Ron).

| martzian a răspuns:

Nu este mai simplu sa inveti?

| mixxjim a răspuns:

Da, locurile sunt pe an, deci daca la sfarsitul anului te situezi cu media sub plafonul stabilit treci la taxa, asa ca baga mare la invatat happy

| AndyLavy a răspuns:

Din cate am inteles eu locul tau la buget iti apartine atata timp cat acumulezi un numar de credite. Sunt 60n de credite pe an. Pentru a-ti pastra locul la buget trebuie sa ai cel putin 40 de credite. Sunt calculate in fiecare an. daca ai mai putin de 40 de credite atunci iti pierzi locul la buget. Cel putin asa este la mine.
La fiecare materie vei avea un numar de credite. De exemplu sa spunem ca ai 6 materii, cate 5 credite fiecare. Pentru a obtine aceste 5 credite trebuie sa iei minim 5 la examenul final ( din sesiunea fiecarui semestru )