| tpubv94 a întrebat:

Sper ca am nimerit categoria.
Am intrat la facultate pe locurile cu taxa.
Care sunt criteriile cu care pot trece la buget din anul II?
Stiu urmatoarele: ca trebuie sa nu am restante, toate examenele luate si sa am medie buna.

Dati-mi niste detalii, care cunoasteti.
Suntem 5 pe locurile de la taxa si 65 pe cele de la buget.
Ce medie trebuie sa am? Cea mai mare dintre cei de la buget? Care intra? Primul de la taxa intra la buget? Au sanse toti de la taxa sa intre la buget, daca nu au restante si au rezultate bune, iar cei de la buget se culca pe o ureche?

Va multumesc anticipat.

5 răspunsuri:
| CinevaNou a răspuns:

Daca esti la o facultate acreditata, se foloseste ects pentru a calcula nota.
Daca sa zicem ca iei 8, 6, 6, 9 la patru materii si doua le pici(2 restante)
Punctajul tau o sa fie 8*5+6*5+6*5+9*5 (de obicei se dau 5 credite pe materia promovata)
Punctajele astea sunt sortate descrescator si daca ai noroc sa fii prin primii 65, atunci intri la buget chiar de semestrul viitor. Desigur ca nr de locuri bugetate se poate schimba de la an la an.

| Caro34 a răspuns:

Criteriile tale sunt corecte insa sunt si lucruri care tin de facultate. Cel mai bine ar fi sa mergi la Secretariatul facultatii sa intrebi si acolo iti spun tot. Poate ai noroc si se retrage cineva si iei automat locul lui, daca ai medie buna! Mult succes!

| tpubv94 explică:

Sunt anul I. O sa dau examenul si voi vedea atunci.

| YnaYnutza a răspuns:

Daca esti la taxa, anul acesta ramai la taxa oirce medie ai avea din cate stiu, insa de anul viitor, daca ai medie mai mare ca si ultimul de la buget, o sa ii iei locul si o sa fi tu la buget.Trebuie sa te pui putin cu burta pe carte, dar nu se moare lumea din asta big grin. Multa bafta!

| tpubv94 explică (pentru YnaYnutza):

Da asta stiu. Am specificat ca de la anul doresc. Deci primul de la taxa ia locul ultimului de la buget, sa inteleg? Voi intreba si la facultate.