| AlexandruPorfir a întrebat:

Dacă am media 5 pe primul semestru, iar pe al 2 lea am 4 se rotunjește la 5?

7 răspunsuri:
| Lioana a răspuns:

Nu. Doar media semestriala se rotunjeste. Media anuala se calculeaza cu zecimale.
Cu media 4, 50 esti corigent.

| Lukasssz a răspuns:

Nope

| oglindasultanului a răspuns:

Mai ai timp, discuta cu profesorul sa faci cumva sa iti adauge o nota mare.

| sparklingqueen a răspuns:

Nu,media semestriala se rotunjeste, media anuala nu, ia-ti curaj si roaga-o pe profesoara sa te asculte pentru nota, sau daca dati test pune mana si invata ca sa iti iasa media 6 happyMulta sanatate!

| AlexandruPorfir explică:

Dar 4,5 cu 5 se face 5 și trec clasa?

| RazvanRO6969 a răspuns (pentru AlexandruPorfir):

Daca ai mediile 4 si 5, nu se rotunjeste media anuala, ramane 4.50 si inseamna corigenta.
Daca media de pe un semestru este 4.50, se rotunjeste la 5, daca pe celalalt ai tot 5 media anuala va fi 5.