| IDerarioGaming1 a întrebat:

Daca am nota 10 pe semestrul I si pe al doilea 4 si voi fi exmatriculat...ma pot inscrie la alta scoala/clasa in clasa urmatoare?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Banuiesc ca este vorba de media la purtare.
Nu pentru medie poti fi exmatriculat ci ca sanctiune disciplinara. Nu ramai nici repetent cu cele 2 medii semestriale vei avea media anuala 7, ramai repetent doar daca media anuala la purtare este sub 6.

| IDerarioGaming1 explică (pentru Ioandelasal):

Deci este vorba despre nota la purtare

| IDerarioGaming1 explică (pentru Ioandelasal):

Deci imi mai poti explica o singura data ca sa inteleg? Deci sa inteleg ca daca pe semestrul I, eu am media 10 la purtare..si pe semestrul II am media 4 la purtare..astea la finalul anului se aduna si se impart la 2, adica 10+4=14 si 14:2=7

| Ioandelasal a răspuns (pentru IDerarioGaming1):

Da, asa este, media anuala este media aritmetica a mediilor semestriale.