| anonim_4396 a întrebat:

Daca am trecut in clasa a 9-a, ma pot transfera la un alt liceu dupa primul modul sau abia in clasa a 10-a, deoarece acum nu mai este cu semestre ci cu module, sunt 5 module

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui daca vrei sau nu sa schimbi profilul prin transfer.
Transferul cu schimbarea profilului se poate face, de regula, in vacanta de vara de dupa cl. a IX-a, daca vei avea media de promovare a clasei cel putin egala cu a ultimului promovat din clasa de transfer si reusesti la examenele de diferente.
Transferul la acelasi profil se poate face si in vacantele din cursul anului scolar, daca ai avut media de admitere cel putin egala cu a ultimului intrat la profilul respectiv.
Sunt si situatii de exceptie in care transferul se poate face in tot cursul anului scolar,
Conform Regulamentului-cadru de organizare şi funcţionare a unităţilor de învăţământ preuniversitar, aprobat prin Ordinul ME nr. 4183/2022, citez:
"ART. 144
  (1) Transferurile în care se păstrează forma de învăţământ, profilul şi/sau specializarea se efectuează, de regulă, în perioada vacanţelor şcolare.
  (3) Transferurile în care se păstrează forma de învăţământ, cu schimbarea profilului şi/sau a specializării, se efectuează, de regulă, în perioada vacanţei de vară, conform hotărârii consiliului de administraţie al unităţii de învăţământ la care se solicită transferul.
  (4) Transferul elevilor în timpul anului şcolar se poate efectua, în mod excepţional, cu respectarea prevederilor prezentului regulament, în următoarele situaţii:
  a) la schimbarea domiciliului părinţilor într-o altă localitate, respectiv într-un alt sector al municipiului Bucureşti;
  b) în cazul unei recomandări medicale, eliberată pe baza unei expertize medicale efectuate de direcţia de sănătate publică;
  c) de la clasele de învăţământ liceal la clasele de învăţământ profesional;
  d) la/de la învăţământul de artă, sportiv şi militar;
  e) de la clasele cu program de predare intensivă a unei limbi străine sau cu program de predare bilingv la celelalte clase;
  f) în alte situaţii excepţionale, pe baza documentelor justificative, cu aprobarea consiliului de administraţie al inspectoratului şcolar."

| Andreic776 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Nu, profilul nu vreau sa il schimb, vreau doar sa ma transfer la un alt liceu pe acelasi profil, pot dupa primul modul?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Andreic776):

Se pare ca nu mi-ai citit atent raspunsul.
Se poate si dupa primul modul, daca ai avut media de admitere pentru liceul si profilul din acel liceu.

| Andreic776 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Deci daca am dupa primul modul media mai mare decat ultimul ma pot transfera fara probleme, desigur daca sunt locuri libere in acea clasa

| Andreic776 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Mai am o intrebare, daca ma transfer dupa primul modul ma transfer cu media de admitere la liceu sau cu media din acel modul?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Andreic776):

Se pare ca nici a doua oara nu mi-ai citit atent primul raspuns, altfel n-ai mai fi pus intrebari in plus. Iata ce spuneam:
"Transferul la acelasi profil se poate face si in vacantele din cursul anului scolar, daca ai avut media de admitere cel putin egala cu a ultimului intrat la profilul respectiv."

| Andreic776 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Ok, dar nu vreau sa ma transfer cu media de admitere, vreau cu media din acel modul, pot sa ma transfer cu media obtinuta din acel modul sau doar cu cea de admitere la liceu?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Andreic776):

Nu conteaza ce vrei tu, conteaza ve vrea Regulamentul.
De cate ori vrei sa-ti repet?
La transferul din timpul cl. a IX-a conteaza media de admitere, avand in Vedere Regulamentul indicat, citez:
"ART. 141
  (1) Elevii din învăţământul liceal, din învăţământul profesional şi din învăţământul postliceal se pot transfera, păstrând forma de învăţământ, cu respectarea următoarelor condiţii:
  a) în cadrul învăţământului liceal, elevii din clasa a IX-a se pot transfera în timpul anului şcolar, în vacanţele şcolare, dacă media lor de admitere este cel puţin egală cu media ultimului admis la specializarea la care se solicită transferul, doar în situaţii medicale deosebite, pe baza avizului comisiei medicale judeţene/a municipiului Bucureşti, acolo unde există, sau a documentelor medicale justificative, şi în situaţiile excepţionale prevăzute la art. 144 alin. (4), în limita efectivelor maxime la clasă, stabilite de lege;
  b) în cadrul învăţământului liceal, elevii din clasele a X-a - a XII/XIII-a se pot transfera, de regulă, dacă media lor din ultimul an este cel puţin egală cu media ultimului promovat din clasa la care se solicită transferul;"
P.S. Sper ca nu ma mai pisezi cu intrebari la care ti-am dat raspuns inca de la prima mea postare.

| Dianagabriela2006 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Deci dacă vreau sa ma transfer de la liceu la profesională între module, pot?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Dianagabriela2006):

Da, se poate, daca iti aproba scoala profesionala transferul.

Întrebări recente