| anonim_4396 a întrebat:

Dacă ați fi profesori v-ați putea da seama când un elev face pe neștiutorul la materia voastră sau chiar nu știe de adevărat?
Să zicem că elevul face asta ca să nu pară și să nu fie considerat un tocilar.
Este vorba despre ora de Informatică, să zicem.
La teste ia note mari dar în clasă (aparent) înțelege și asimilează cu greu informațiile.

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Eu am fost militar si am predat o gramada de specialitati: istorie, geniu, instructia tragerii, invatamant politic, etc. Dupa un timp intervine un simt aparte in care iti dai seama care-i prost si care doar face pe prostul. Cei care fac pe prostii se dau de gol.

5 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Majoritatea profesorilor sunt niste comunisti contemporani, care apreciaza doar elevii care recita lectiile de nota 10.
Nu sta nici unul sa lucreze cu fiecare elev in parte, ar fi un efort prea mare pentru un bugetar.
Daca un elev e destept dar la ascultare si in teste recita materie de 6, aia e nota lui, ala e nivelul pe care il retine profesorul. Pe viitor il tine cu notele doar pe acolo.
Eu nu ma pot pune in locul profesorilor, pentru ca nu am gena aia scarboasa de bugetar arogant.

| johnnny123 a răspuns:

De ce ar face pe prostul un elev care știe materia? Ca să ia intenționat notă mică?

| Emma30555 a răspuns:

De ce ar face pe nestiutorul, nu prea inteleg, ca elev nu are sens sa te prefaci ca nu ai invatat este mai simplu sa nu inveti.Dar ca profesor cred ca ti ai da seama daca ii sti istoricul, sti ce note avea inainte, discuti cu el, ii cam vezi nivelul, un profesor are experienta cu elevii doar ca i s ar parea fara logica si ar considera ca are ceva probleme si nu vrea sa mai invete sau nu vrea sa para tocilar si atunci face pe elevul nestiutor

| UserRo10 a răspuns:

Am avut ocazia sa tin niste ore si sa asist niste probe de olimpiada. Fata elevului este ca o carte deschisa. Te uiti la gesturi si vezi exact daca a invatat, daca are emotii si chiar si daca copiaza. Ochii mai ales te dau de gol cand copiezi

| Nimeni4253 a răspuns:

Repeta anul ca a învățat și prostologie