| Lewandowski a întrebat:

Sunt elev la Matematica-Informatica clasa a X-a, am intrat aici pentru imi place foarte mult matematica, am invatat bine intotdeauna, am avut rezultate foarte bune in primi 9 ani, insa anul acesta am si note bune, dar am si unele mai mici. Ma aflu intr-un impas...simt ca nu mai pot retine informatiile ca inainte, si azi, spre surprinderea mea, am luat un 6, culmea, chiar la matematica... ma descurc destul de greu si la matematica, fizica, chimie. Sunt genul, care vrea sa invete la toate materiile! Am fost sfatuit de multe persoane sa ma axez doar pe materiile care ma intereseaza si la care dau BAC-ul, dar acest lucru nu-mi prea sta in fire. Inteleg ca notele trebuie sa fie mai mici ca pana acum si ca materia este din ce in ce mai complexa, dar ma cunosc si stiu ca pot face fata. Acum, intrebarea mea este : Ce pot sa fac sa trec de acest impas, si sa reusesc sa cuprind usor toate informatiile, si sa reusesc sa ma axez intr-adevar pe materiile de baza si care ma intereseaza pentru viitor? Sper ca nu v-a plictisit mica mea poveste, va rog sa-mi raspundeti cat mai serios! happy Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| DarkOrbitMoon a răspuns:

Ai sa vezi, fix dupa ce ai sa termini liceul, ca aceste medii nu valoreaza nimic. Nu valoreaza nici macar cat mizeria de la unghia piciorului stang al lui Obama.Nu zic sa nu inveti sau sa ai doar note intre 4 si 5, dar ar trebui sa nu te mai stresezi pentru niste cifre si sa te axezi pe o materie la care sa excelezi, sa fii cel mai bun, sa-i intreci pe ceilalti intr-un domeniu. Daca faci mult si prost, nu-i bine.
Spui ca-ti place matematica, atunci invat-o, du-te la concursuri, olimpiade, fii cel mai bun. Lasa-o mai moale cu celelalte materii.

| Lewandowski explică (pentru DarkOrbitMoon):

Multumesc pentru raspuns!

1 răspuns: