| anonim_4396 a întrebat:

Daca dau la facultatea de pedagogie, dar sunt absdolventa de liceu teoretic, fac ceva cu ea dupa? Am auzit o parere ca daca nu ai urmat si un liceu pedagogic e cam nasol cu locurile de munca si de asta intreb, poate voi stiti.

8 răspunsuri:
| Sophieka a răspuns:

Buna,

Nu mi se pare corect sa fie "nasol".
In primul rand ca, atunci cand iti alegi liceul esti un copil de 14 ani, ce sa stii ce vrei sa faci in viata? Nu imi place presiunea asta care se pune de mic copil...Na ce vrei sa te faci cand o sa fi mare? Pai ce-ar fi sa ma preocup de prezent, sa ma joc, sa ma dezvolt, sa ma maturizez pas cu pas si apoi mai vad? Eu la 21 de ani am aflat unde mi-ar placea sa merg la facultate, ce mi-ar placea cu adevarat sa profesez iar pasiunea mea este dansul, dansul sportiv... Poate daca nu se puneau multe bariere cand raspundeam cand eram mica ca doream sa fiu medic veterinar, poate acum mergeam, sau poate nu, pentru ca ma dezgusta anumite laturi si poate as fi renuntat la a deveni veterinar.
Poti face bani si dintr-o pasiune, am amici pictori care castiga bine, au investit in maiestria picturii si acum sunt solicitati.
Tu daca ai iubire fata de copii si inclinatie spre a educa, nu cred ca iti vor sta multe obstacole in cale.
Eu cred ca trebuie sa mergi unde iti place si sa inveti sa tai cuvintele celor negativi si sa iti vezi de drum.

Iti doresc numai bine si succes!

| proserpina22 a răspuns (pentru Sophieka):

Cat de multa dreptate ai! Multumesc foarte mult pentru raspuns si pentru timpul acordat!

| Sophieka a răspuns (pentru proserpina22):

Cu mult drag! Iti doresc succes!

| Sophieka a răspuns:

Cuvintele si parerile altora pot distruge vieti sau dorinte... Asa ca te rog sa fi puternic/a si sa mergi pe drumul pe care tu il alegi! happy

| TheWznd a răspuns:

Liceu urmat nu are absolut nici o legătură cu piața muncii, în mometul în care tu ai studii superioare. Nici un angajator nu o să te întrebe la ce liceu ai fost, dacă în CV ai trecută o facultate. De multe ori nu-i interesează nici măcar facultatea, oricum. laughing)

| proserpina22 a răspuns (pentru TheWznd):

Ce trista a fost ultima propozitie rolling on the floor) Multumesc mult pentru raspuns!

| SomethingInTheWay a răspuns:

Salut!
Și eu sunt absolventa unui liceu de arte, iar anul trecut am terminat pedagogia. Crede-mă, nu are absolut nicio legătură. Am fost aprox. șaizeci și ceva de studenți care am absolvit, iar dintre ei doar patru sunt absolvenți de liceu pedagogic. La titularizare e irelevant ce liceu ai absolvit, atâta timp cât ai PIPP-ul. Fii fără griji! Mult succes în tot ceea ce faci!?

| proserpina22 a răspuns (pentru SomethingInTheWay):

Vai, sunt liniștită acum de tot! Mulțumesc mult pentru răspuns, succes și ție în continuare