| mcrenma a întrebat:

Daca esti ortodox si intrii intr-o biserica de o alta religie, de exemplu adventista sa zicem, iti pierzi religia ortodoxa?

Răspuns Câştigător
April
| April a răspuns:

Intratul intr-o biserica sau alta ba chiar si intr-o moscheie sau sinagoga nu are nicio legatura cu schimbarea religiei. Japonezii intra in toate catedrelele europene si tot sintoisti sau budisti raman.Personal cred ca biserica crestina n-ar fi trebuit sa se scindeze niciodata asa incat, desi sunt ortodoxa, adeseori intru si asist la slujbe din biserici catolice unde pot asculta corurile si orga fara a sta timp de cateva ore in picioare. E acelasi Dumnezeu si nu importa unde te gandesti la el.(imi pare rau s-o spun insa intrebarea ta atat de puerila, justifica, intr-o masura, aparitia raspunsului bascalios care a obtinut sapte puncte la"amuzant'din cauza unui singur cuvant. Vreau adica sa-ti sugerez sa fii mai atenta cum formulezi intrebarile precum si rubrica sub care le plasezi. Sper sa nu te superi.)

10 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Daca intri pentru a o vizita nu este nicio problema.

luciana
| luciana a răspuns:

Credinta ta, este doar a ta si chiar de vizitezi o alta biserica, nu poti pierde religia in care te-ai nascut, in care ai fost botezat, decat cu voia ta, dar atunci, trebuie sa fii botezat din nou, sa ti se faca o alta slujba ca sa poti trece la alta religie. Numai bine si sper ca ti-am fost de folos, Lucien.

| cotzobel a răspuns:

NU. cum poti sa crezi asta?

| zorialbi a răspuns:

Pentru April: daca esti ortodoxa e pacat sa participi la slujbe impreuna cu catolicii...inseamna ca nu stii diferentele dintre credinta lor si credinta noastra.

| mcrenma explică:

@April: eu stiam ca este imposibil. Dar un prieten tot insista ca nu e adevarat ceea ce sustin eu. Si am vrut intr-adevar sa ma comving. Si nu am stiut la ce rubrica s-ar putea incadra.
cascadorys: da, asta e.

| betty17 a răspuns:

Nu o pierzi.

succes

| Sabrine a răspuns:

Nu, normal ca nu. Daca intri doar cu scopul de a te interesa cum arata o asemenea biserica, normal ca nu-ti pierzi propria ta religie... dar este un pacat totusi sa intri in alta biserica din cate stiu eu:pe
Dar daca te referi prin "a intra" adica a te alatura religiei respective, e clar ca-ti pierzi religia initiala.

| cascadorys a răspuns:

Pt. Zaztotea: cat respect ai...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Credinta ti-o pierzi doar daca vrei tu sa o pierzi, dar daca tu crezi in religia ortodoxa nu vad de ce sa intri in bisericiile altor religii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Nu. Condiția este să te convertești la acea religie ca să o pierzi pe a ta.
Pa, pa.