| brokxy a întrebat:

Daca eu vreau să renunț la facultate şi am intrat la taxă nu mai trebuie să plătesc tot anul nu? Adică cum să mă oblige pe mine să plătesc tot anul dacă eu nu mai vin

4 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Ce inteligenti sunt oamenii de aici...

O data ce tu te retragi, nu mai ai nici-o obligatie de plata. Daca te retragi dupa 2 saptamani, platesti contravaloarea pentru 2 saptamani, daca te retragi dupa 5 luni, platesti fix 50%. Platesti doar atata timp cat folosesti serviciile lor.

Ca si exceptie(aici depinde de facultate) de regula facultatea se plateste in 2 sau 3 transe egale, daca ai platit prima transa si te lasi imediat dupa, nu ti se va rambursa nici-o suma din prima transa, practic tot pierzi bani, dar numai 30 sau 50%.

| Furnicuta000 a răspuns:

Pai nu e de ajuns sa nu te mai duci. Tu trebuie sa spui ca renunti, sa iti retragi dosarul pentru ca altfel o sa spuna ca te folosesti de calitatea de student daca tu inca figurezi ca studenta acolo.
Si la inceputul anului ai semnat un contract de studii. Uita-te ce scrie acolo, unele facultati e posibil sa te puna sa plateasca tot anul motivand ca ai semnat contractul pe un an intreg

| Balalau95 a răspuns:

Cu executare silita
TREBUIE sa mergi si sa declari ca renunti la facultate
am auzit ineptia asta, intrii la stat, la gratuit, se lasa de facultate, ii lasa repetenti, dar ii trece la cu plata, si dupa 2-3 ani ii executa silit sa isi recupereze banii... facultatea e o afacere ca oricare alta angry
si singura solutie e sa te duci si sa te asiguri ca nu mai esti la facultate, nu sa te lasi fara nici o vorba

Cred că depinde de facultate.
Tu deja ai ocupat locul ăla, nu e ca și cum se poate reatribui unui alt student între timp.
Ai semnat un contract pe care trebuie să îl respecți. Dar în ce măsură trebuie să o faci sau nu, doar secretariatul facultății tale te poate lămuri.