| mentholinks a întrebat:

Daca il slavesti pe Isus ca fiind Dumnezeu Atotputernic si cumva nu este asta nu inseamna ca incalci flagrant prima porunca care spune sa nu ai alti dumnezei in afara de "Eu sunt cel ce sunt." si in loc sa primesti viata vesnica te vei trezi pedepsit la moarte? Asa ca nu e mai bine sa-l privesti pe Isus doar ca pe Fiul lui Dumnezeu dar nu Dumnezeu?

20 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Atat Vechiul Testament cat si Noul Testament Il identifica pe Mesia cu Yahve ("Eu sunt cel ce sunt"u, pe unicul Mantuitor cu Dumnezeul unic din Vechiul Testament.

Mantuitorul Hristos este "Eu sunt cel ce sunt". happy

| milan9 a răspuns:

Hristos spune "Eu sunt cel ce sunt". "Eu sunt Alfa si Omega, INCEPUTUL si SFARSITUL."
Sunt multe citate de genul acesta in Noul Testament.

| DeyCj a răspuns:

Așa și este.Cristos nu este Dumnezeu ci este fiul lui ce a fost trimis pe pământ pentru a se sacrifica și a salva creația lui Dumnezeu, susține Biblia, dar dovezi clare cum că reprezintă cuvântul direct al unei divinități nu există, nu trebuie luată ca ceva ce e spiritual, ci doar un ghid despre conduita de cum să fi creștin adevărat, asta dacă așa ai ales să fi, dacă nu o citești opțional pentru cultura generală.

| AC4S4 a răspuns:

Normal ca daca Isus nu ar fi Dumnezeu atunci am fi idolatri, sa ne inchinam altcuiva decat lui Dumnezeu. Dar Isus este Dumnezeu, Duhul Sfant este Dumnezeu, Tatal este Dumnezeu. Dumnezeu este vrednic de lauda.

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru AC4S4):

Deci Dumnezeu este Dumnezeu Dumnezeului? (ioan 20:17... «Eu urc la Tatăl meu și Tatăl vostru, la Dumnezeul meu și Dumnezeul vostru»)
Sau este Dumnezeu capul lui Dumnezeu? (1 Cor. 11:3: „Dar vreau să ştiţi că Hristos este Capul oricărui bărbat, că bărbatul este capul femeii şi că Dumnezeu este Capul lui Hristos". Reiese că Cristos nu este Dumnezeu şi că Dumnezeu îi este superior lui Cristos. Aceste cuvinte au fost scrise în jurul anului 55 e.n., la circa 22 de ani după ce Isus se întorsese în cer. Aşadar, adevărul enunţat aici se referă la relaţiile existente între Dumnezeu şi Cristos în cer.)

| AC4S4 a răspuns (pentru iurii75):

Isus a avut și o parte umană, și una dumnezeiască. Noțiunea de trinitate nu poate fi înțeleasă complet de om, de aceea există atâtea întrebări, nelămuliri.

| milan9 a răspuns (pentru AC4S4):

Exact!
De departe una din cele mai dificile lucruri de înţeles despre Dumnezeu este smerenia Sa, Întruparea Sa într-un om umil. Acest lucru nu l-au înţeles nici evreii toţi şi nu e de mirare că el şi astăzi creează dificultăţi de înţelegere.
Nu putem să nu ne întrebăm: Care a fost rolul acestei "umilinţe voluntare"?

Ei bine, Dumnezeu Fiul este egal cu Tatăl, nicidecum inferior Tatălui.
Dar, în "rolul" asumat de bunăvoie prin întrupare (în acelaşi timp păstrând şi Natura sau Firea Divină), El S-a jertfit şi S-a smerit în faţa tuturor oamenilor, DAR ÎN SPECIAL ÎN RAPORT CU TATĂL, pentru a duce până la capăt „rolul" ASUMĂRII ÎNTREGII UMANITĂŢI ASUPRA LUI.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

De ce această ASUMARE nedreapta din partea Fiului? (umilinta de a veni in lume intrupat in om)...

Pentru că... un om a greşit (Adam) şi tot un om trebuia să răscumpere greşeala, să facă actul de "mea culpa". Dar nici un om nu avea nevinovăţia şi puterea de a răscupăra greşeala pentru toţi ceilalţi deodată!

NICI UN OM, şi de aceea prin "sfatul Treimic" Fiul lui Dumnezeu Şi-a asumat de bunăvoie "rolul" asumării întregii umanităţi atunici când El (Cel prin Care şi pentru Care au fost create toate) S-a întrupat prin Fecioara Maria!

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Ce valoare ar fi avut Întruparea dacă Fiul nu ar fi cunoscut şi ceea ce psihic era specific uman? Pentru asumarea,, rolului" umanităţii trebuia să preia şi trupul, şi greutatea psihică a umanului, DECI ŞI VOINŢA!

,, Care, Dumnezeu fiind în chip, n-a socotit o ştirbire a fi El întocmai cu Dumnezeu,"
,, CI S-A DEŞERTAT PE SINE CHIP DE ROB LUÂND, FĂCÂNDU-SE ASEMENEA OAMENILOR, ŞI LA ÎNFĂŢIŞARE AFLÂNDU-SE CA UN OM."
,, S-A SMERIT PE SINE, ascultător făcându-Se până la moarte, şi încă moarte pe cruce." (Filipeni 2, 6-8)

| iurii75 a răspuns (pentru AC4S4):

"Isus a avut și o parte umană, și una dumnezeiască" - Nu în zadar nu ți-am citat ioan 14:28 "... Dacă m-ați iubi, v-ați bucura că mă duc la Tatăl, pentru că Tatăl este mai mare ", Isus era încă pe pămînt cînd a spus aceaste. Am citat ceva scris la 22 de ani de la ridicarea lui la cer, deja nu mai era om și totuși era inferior Tatălui său.
"Noțiunea de trinitate nu poate fi înțeleasă complet de om, " - e și normal ca o doctrină falsă să fie confuză, neânțeleasă și în contradicție cu Biblia.

| AC4S4 a răspuns (pentru iurii75):

"Am citat ceva scris la 22 de ani de la ridicarea lui la cer, deja nu mai era om" - Evangheliile au fost scrise despre viata lui Isus. Nu mai era om dupa 22 de ani, dar in momentul in care a rostit aceste cuvinte, era om.
Fiul a fost nascut din Tatal, dupa cum scrie in Psalmul 2:7, in afara timpului. In raport de cauzalitate, da, este mai mare. Dupa cum si Duhul Sfant purcede de la Tatal (tot cauzalitate). Dar, in fiinta, persoanele Sfintei Treimi sunt egale.
Dar asta nu inseamna ca nu trebuie sa ne inchinam Fiului si Duhului.

| mentholinks explică (pentru AC4S4):

Ce fiinta visezi prietene? Scrie undeva in Biblia ta ca Dumnezeu e o fiinta? Crezi ca degeaba a dat porunca sa nu-l asemanam cu nimic?

| iurii75 a răspuns (pentru AC4S4):

" Nu mai era om dupa 22 de ani, dar in momentul in care a rostit aceste cuvinte, era om." Stimabile, înainte de a riposta puteai citi versetul respectiv. nu erau cuvintele lui Isus.
Spune-mi te rog, cum artă psalmul 2:7 că fiul e născut din Tatăl în afara timpului? - 7 Voi anunța hotărârea lui Iehova!
El mi-a spus: „Tu ești fiul meu.
Eu ți-am devenit astăzi tată.
"Dar, in fiinta, persoanele Sfintei Treimi sunt egale." - ți-am citat doar un verset care arată că Fiul e inferior Tatălui și supus lui, dar sunt multe.
Apoc. [Rev.] 1:1: „Descoperirea lui Isus Hristos, pe care I-a dat-o Dumnezeu... - Deosebit de Dumnezeu și De la El primește revelația.
Mar. 13:32: „Cât despre ziua aceea sau ceasul acela, nu ştie nimeni: nici îngerii care sunt în cer, nici Fiul, ci numai Tatăl". (Desigur, nu aşa ar sta lucrurile dacă Tatăl, Fiul şi Spiritul sfânt ar fi egali, formând o singură Divinitate. Iar dacă Fiul nu ştia acest lucru din cauza limitelor naturii sale umane, aşa cum susţin unii, întrebarea este de ce nu ştia Spiritul Sfânt?)
1 Cor. 15:27, 28: „El [Dumnezeu] «a supus totul sub picioarele Lui [Isus]». Dar când zice că totul I-a fost supus, se înţelege că afară de Cel care I-a supus totul. Şi când toate Îi vor fi supuse, atunci chiar şi Fiul Se va supune Celui care I-a supus toate, pentru ca Dumnezeu să fie totul în toţi.
E destul de simplu și clar. Succes.

| AC4S4 a răspuns (pentru iurii75):

A, scuze, credeam ca te referi la Ioan 14:28, dar te refereai la versetul din Corinteni, de aceea am spus "Evangheliile au fost scrise...".
Dumnezeu este capul lui Hristos pentru ca sunt diferiti in relatie. Dar sunt egali in fiinta. (conform Sf. Ioan Gura de Aur)
Cum am spus, nu putem intelege cum Fiul este nascut din Tatal, dar totusi Fiul are existenta eterna.
Isus spune acelasi lucru pe care il spune Dumnezeu: "Eu sunt Alfa și Omega, Cel dintâi și Cel de pe urmă, Începutul și Sfârșitul." (Apocalipsa 22:13); "Eu sunt Alfa și Omega, zice Domnul Dumnezeu, Cel Care este, Care era și Care vine, Cel Atotputernic!" (Apocalipsa 1:8);
Fiul atribuie cunostiinta despre ziua si ceasul acela, Tatalui. Nu inseamna ca El nu stia. Si Duhul Sfant stia ziua si ceasul.
Exista subordonare in trinitate, nu in sensul ca o persoana a trinitatii este mai putin importanta, ci in sensul ca fiecare persoana are un rol diferit.

Stiu ca e foarte vag ce am scris, dar nu sunt teolog si nu sunt cea mai potrivita persoana pentru a discuta probleme teologice.

| mentholinks explică (pentru AC4S4):

Cum sa stie ziua cand el insusi afirma ca nu stie? Tu il faci mincinos pe Isus? Si cum naiba sa fie egali cand el insusi afirma ca Tatal este mai mare decat el? Nici macar lucrurile clare pe care le-a spus Isus nu vrei sa le accepti?

| AC4S4 a răspuns (pentru mentholinks):

Protestanții spun că Isus, cum era și om, nu avea această cunoștință când era pe Pământ. Dar, apoi vine problema că Duhul Sfânt nu știa nici El? Din moment ce spune că doar Tatăl știe.
Ortodocșii spun că Isus știa, Duhul Sfânt știa. Dar vine o interpretare mai complexă a pasajului aici. Isus accentua în acel moment că ei(iudeii) trebuie să vegheze, totuși ei erau curioși când va fi venirea. Isus a spus de fapt că Tatăl are autoritatea de a alege ziua și ora, prin "doar Tatăl știe". Astfel, i-a oprit să cerceteze când va fi Ziua.
Mai mult, în Zaharia 14 este o profeție cu privire la Ziua Domnului. Acolo scrie că Domnul cunoaște ziua.

Eu, chiar dacă sunt protestant, cred în interpretarea ortodoxă a acestui pasaj. Isus nu a mințit, ci s-a referit la altceva când a spus că nu știe ziua.

| mentholinks explică (pentru AC4S4):

Tu poti sa crezi ce vrei, dar adevarul e altul si esti departe de el.

| Mircea08 a răspuns:

Iisus a spus despre el insusi ca este Fiul lui Dumnezeu. Dumnezeu a spus ca Iisus este Fiul Lui."Si glas s-a facut din nor, zicand: Acesta este Fiul Meu cel ales, de Acesta sa ascultati!"
(Sfanta Evanghelie dupa Luca – 9/35)
Iar Iisus a spus : "Pocaiti-va si credeti in Evanghelie".
(Sfanta Evanghelie dupa Marcu – 1/15)
Evanghelia este singura invatatura :"Iar de învaţă cineva altă învăţătură şi nu se ţine de cuvintele cele sănătoase ale Domnului nostru Iisus Hristos şi de învăţătura cea după dreapta credinţă,
Acela e un îngâmfat, care nu ştie nimic, suferind de boala discuţiilor şi a certurilor de cuvinte, din care pornesc: ceartă, pizmă, defăimări, bănuieli viclene,"
(Epistola întâia către Timotei a Sfântului Apostol Pavel – 6/3-4)
Stiu ca religiile spun altceva, dar hai sa ne gandim cine si-a permis sa destrame Biserica lui Iisus si sa faca din ea mai multe religii diferite intre ele si diferite de invatatura lui Iisus?

| 6684464 a răspuns:

Ia vezi ce inseamna "Sfanta Treime".