| Kramerwalt a întrebat:

De ce ne inchinam Tatalui, Fiului si Sfantului Duh? De ce nu este si o parte feminina in acest trio? De ce femeile nu au voie sa intre in altar?

11 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Anonymus314 a răspuns:

Richies, Persoanele Sfintei Treimi, nu au gen.

S-a mai discutat asta, am raspuns ieri la o intrebare similara, din cauza Evei care a pornit tot pacatul pe pamant.

| Kramerwalt explică (pentru Anonymus314):

Eu l-am intrebat si pe preotul de la Biserica la care ma duc si m-i s-a spus ca femeile sunt pacatoase! nu am intles raspunsul lui dar nu am vrut nici sa intru in detalii! Dar totusi au Isus a fost barbat, iar Dumnezeu Tata!

| Kramerwalt explică (pentru Kramerwalt):

Ma rog intelegi tu sunt la genul masculin amandoi!

| Anonymus314 a răspuns (pentru Kramerwalt):

Dar Maica Domnului ce-a fost? ei nu ne inchinam?

| Kramerwalt explică (pentru Anonymus314):

Mai ba da ai dreptate, eu nu am nimic cu femeile dar sunt un tip mai curios ce vrei sa-mi faci pun tot felul de intrebari, mersi ca mi-ai raspuns la ele!

| Anonymus314 a răspuns (pentru Kramerwalt):

De asta suntem aici.

| Kramerwalt explică (pentru Anonymus314):

Ai dreptate!

| Kramerwalt explică:

Foarte amuzant raspunsul, eu chiar ma gandesc serios la asta!

| FluGg a răspuns:

Pentru ca barbatul a fost facut inaintea femeii. Prima data a fost omul, care era barbat. Dumnezeu a vazut ca niciuna din creatiile sale(animalele in general) nu erau potrivite pentru om, pentru a sta cu el si sa-i fie partner.
Asa ca Dumnezeu a facut femeia; Geneza 2:18, 19, 20, 21, 22

Domnul Dumnezeu a zis: „Nu este bine ca omul să fie singur; am să-i fac un ajutor potrivit pentru el.
Domnul Dumnezeu a făcut din pământ toate fiarele câmpului şi toate păsările cerului; şi le-a adus la om, ca să vadă cum are să le numească; şi orice nume pe care-l dădea omul fiecărei vieţuitoare, acela-i era numele.
Şi omul a pus nume tuturor vitelor, păsărilor cerului şi tuturor fiarelor câmpului; dar pentru om nu s-a găsit niciun ajutor care să i se potrivească.
Atunci Domnul Dumnezeu a trimis un somn adânc peste om, şi omul a adormit; Domnul Dumnezeu a luat una din coastele lui şi a închis carnea la locul ei.
Din coasta pe care o luase din om, Domnul Dumnezeu a făcut o femeie şi a adus-o la om.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu nu are gen! Eva a pornit cu pacatul si de aia!