| 8imal a întrebat:

Daca imi puteti spune si mie de ce unii pretind ca sunt oameni inteligenti afirmind despre altii ca sunt: " anagramati"? E corect? Va rog argumentati! Primul raspuns corect primeste funda!

Răspuns Câştigător
| RobertKilleur a răspuns:

Ei spun asta deoarece pot fi gelosi pe ceilalti ca sunt mai destepti si ei sunt mai prostuti.Nu,nu este corect. FUNDA?

6 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Nu spun că sînt "anagramaţi" ci " agramaţi".
Vezi DEX, pentru "agramat" şi "anagramat".
Mai exact, ca să fie mai uşor pentru tine, "agramat" = ignorant, incult şi, mai mult chiar, în unele situaţii, cu pretenţii de cunoscător, vis-a-vis de nişte naivi ( neştiutori).
"Anagramat " vine de la cuvîn tul "anagramă", un joc de cuvinte prin care dintr-un grup de litere ( coerent sau nu) cu toate acele litere se formează un alt cuvînt.
Iată căteva exemple: labirint şi briliant.
Sport şi prost sau strop.
Logo-ul doamnei care ţi-a răspuns, "Brigaela" este de fapt o anagramă de la "Gabriela".

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Anagramat este o greseala, cuvantul corect este agramat, adica lipsit de gramatica. Daca persoana caruia ii este adresat apelativul scrie cu greseli evidente si repetate de gramatica, ortografie si ortoepie este normal sa i se spuna ca este agramat, altfel nu se poate corecta. Poate persoana respectiva nu a avut posibilitatea de a merge la scoala, muncind de mic copil sau avand o viata grea, in orfelinat sau intr-o satra si nu stie ca este agramat, dar daca ar sti ar pune mana pe cartea de gramatica si s-ar corecta. Astfel, spunandu-i adevarul ii face un mare bine, ii atragi atentia asupra unei mari probleme pe care o poate corecta. Si daca este un om normal, se va corecta cat mai repede, fiindca este extrem de rusinos sa nu stii sa scrii in limba ta materna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sau mai e situația când acea persoană a dat un argument suficient de bun, dar persoana cu care se află-n contradictoriu nu găsește altă metodă să atace, așa că începe să caute greșeli gramaticale.
Când devii grammar nazi, ar fi de bun simț să cunoști suficient de bine limba încât să nu faci greșeli stridente, iar, dacă nu, să o lași baltă și să te axezi pe evoluția ta.
Revenind la întrebarea ta: îmi sună a dublă negație, deci nu e corect.
Vorba aia: înainte să-l judeci pe altul, uită-te la tine.

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns:

Nu exista termenul de anagramat. Poate agramat...
Da, e normal. Daca ti se spune ca esti agramat exista o sansa sa te simti si sa te corectezi. Daca nimeni nu-ti atrage atentia vei persista in faultarea limbii romane.

| Maskeried a răspuns:

Fiecare se crede superior altuia. Ca este asa sau nu, ideea e ca nu-l poti contrazice. Ironic este ca cu cat esti mai idiot cu atat te crezi mai destept, mai interesant.

Suntem o natiune compusa din astfel de idioti, din nefericire, cu numarul lor in crestere.

Daca e corect? Din poza de la avatar, constat ca esti destul de matur, deci spune-mi. Mai existe corectitudine in ziua de azi?

| verdeinfață a răspuns:

Tu din ce categorie faci parte?
Te pomenesti ca avem printre noi vreo somitate in ale cunosterii absolute.
Stai,, cuminte'', nu esti decat o fiinta minusculă ....in comparatie cu altii! http://www.trilulilu.ro/imagini-fotografie/sinceritatea-2 Funda?