| anonim_4396 a întrebat:

Dacă în clasa a 11 a împlinești 18 ani și faci cerere de acordare a alocației în continuare, respectiva cerere trebuie făcută din nou la începutul clasei a 12 a?

4 răspunsuri:
| UserRo10 a răspuns:

Teoretic faci cerere acum si cerere in clasa a 12-a. Eu am facut in a 12-a si am primit si banii din urma

| BloodyLips a răspuns:

Da, deoarece alocatia ti se acorda atat timp cat frecventezi o forma de invatamant. Cum doar 10 clase sunt obligatorii, iar tu deja ai implinit varsta de 18 ani, cererea trebuie refacuta.

| Directioner99 a răspuns:

Nu.eu am completat cererea in clasa a11a cand facusem 18 ani si mi am pus o pe card si mi-a intrat pana am terminat a12a.Insa acelasi lucru e valabil si daca completezi cererea fara a ti-o muta pe card

| zurick a răspuns (pentru Directioner99):

Noi a trebuit sa o completam din nou anul acesta, iar de prin august nu mi-a mai venit, apoi a revenit cateva luni mai tarziu (suma echivaland si luniile absente ) dupa ce am completat din nou cererea.