| Salp_Liana_1970 a întrebat:

Daca in vara iei bacul la 3 materii: romana, mate si biologie, poti sa dai in toamna la chimie? sau alta varianta: poti sa dai in vare numai la biologie, chimie si mate?
mersi mult

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Să înţeleg că vrei "mărire de notă" în toamnă?

NU poţi să dai BAC-ul în toamnă decât dacă nu ai luat media generală 6 în vară!
Şi NU poţi schimba materiile : în toamnă vei da aceleaşi materii pe care le-ai avut şi în vară ( NU poţi schimba materia "la alegere" ).

N-ai precizat la ce profil eşti...
În general, BAC-ul scris se dă la Română & Matematică.
Bănuiesc că, la profilul tău, materia "la alegere" se poate alege dintre Chimie, Biologie, etc.

Vezi Anexa 1 de la linkul :
subiecte2011.edu.ro/bacalaureat/Legislatie/Ordin_4800-31-08-2010.zip

Toate cele bune.

2 răspunsuri:
| andrei1237 a răspuns:

Nu,nu mai este nevoie sa dai bacul daca l-ai luat in vara peste 6.

| djfreesh a răspuns:

Daca promovezi cu peste 6 nu mai poti sa dai din nou conform legi educatiei, doar daca iei la cele 3 materii 5/5/5 poti sa iti alegi alta!