| Skins97 a întrebat:

Daca intru la o facultate din Romania si nu ma prezint tot anul, se intampla ceva?

Ideea este ca imi trebuie doar un act ca am intrat la o facultate ca sa primesc pensia alimentara de la tata, si imi tot zice familia sa ma interesez ca altfel pierd si chestii d-astea aiurea.

Eu o sa dau anul viitor la o alta facultate din strainatate pentru ca anul asta nu o sa reusesc pentru ca primesc prea tarziu diploma de bac fata de termenul lor limita. Intre timp ma gandeam sa iau niste cursuri (sunt doar duminica) si sa lucrez in acelasi timp, dar sa ignor facultatea care trebuie doar sa fie acolo. Eu as renunta la chinul de a cauta o facultate care nu ma intereseaza, dar incerc cumva sa le fac pe plac mamei si bunicii.

14 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se intampla cu facultatea, decat ca nu treci in anul II, dar nu o sa primesti pensia alimentara in continuare, daca ai depasit 18 ani. Pentru a primi pensie alimentara trebuie sa duci adeverinta ca urmezi cursurile unei facultati.
Vei putea obtine pensia daca ti-o da tatal de bunavoie si dupa ce incepi cursurile unei facultati, chiar cea din strainatate.
Si nu cred ca la facultatea din strainatate iti solicita diploma de bacalaureat imedia, daca nu o poti primi asa, cred ca este destula adeverinta ca ai reusit la bacalaureat, ca la toate facultatile din Romania si vei duce diploma dupa ce o obtii.

| AFR81 a răspuns:

Daca te inscrii si nu te duci, te vor exmatricula. Altceva nu se poate intampla.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Tu ce vârstă ai? Tu vrei sa te inscrii la facultate doar pentru pensia alimentară nu ca i ti arde tie de facultate nu? Iar daca tot pleci in străinătate, la ce i ti m ai trebuie banii tatalui tau? Pensia alimentară? Acolo la cine mergi? in ce tară mergi?

| Skins97 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Pai o sa am nevoie oricum de 2000 de euro in primul an. Dar daca stau 1 an fara facultate lucrez si fac niste cursuri in acelasi timp, dar si cursurile alea sunt gen 200 de euro pentru 6 saptamani. Eu nu m-as baga la faza cu facultatea ma gandesc ca poate imi pot face si familia sa inteleaga. Daca vrea tata sa imi trimita ceva ok daca nu aia e.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Skins97):

Ce vârstă ai? mersi.

| Skins97 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Ah, 19 scuze. Contul asta e vechi rau nu am mai stat de mult pe el laughing Dau bacu' anul asta.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Skins97):

Multi înainte, in ce țara mergi?

| AntoniSoulesOne a răspuns:

Te vor exmatricula

| Darius392 a răspuns:

Nu poți trece în anul următor dacă absentezi, măcar la examene trebuie să te prezinți

| Skins97 explică (pentru Darius392):

Si daca ma prezint la examene, darnu le iau, gen raman cu restante, nu ma exmatriculeaza gen in primul an nu?

| LuluOneMillion a răspuns:

Daca nu vrei sa mergi la cursuri la facultate, poti alege una care te duci doar la sesiuni, dar nu scapi de invatat. Altfel nu ai cum sa ramai si sa treci macar primul an, doar ilegal.

| Skins97 explică (pentru LuluOneMillion):

Nu trebuie sa trec de primul an, trebuie doar sa raman un an acolo, daca ma dau dupa primul afara nu conteaza.

| LuluOneMillion a răspuns (pentru Skins97):

Sa treci de el inseamna sa il termini, daca nu treci de el, inseamna ca n-ai ramas acolo anul ala. laughing

| JackyMarcaggi a răspuns:

Sunt sanse sa te exmatriculeze daca nu te duci deloc, pentru ca probabil nu te duci nici pe la examene, dar de obicei se face asta cel mai devreme dupa primul an, deci 1 an e ok sa faci asta. Du-te la o facultate particulara cu plata, acolo daca iti platesti taxa de obicei te lasa in pace. Cu inscrierea la facultatea din strainatate, ai intrebat deja acolo? La unele facultati te asteapta cu completarea dosarului daca le explici situatia cu diploma de BAC.