| Robeeert1 a întrebat:

Am pensie de urmaș (18 ani) și termin anul ăsta liceul. Ca să primesc pensia in continuare trebuie in octombrie să fiu deja student, dar eu nu vreau să intru la facultate anul ăsta ci să muncesc în străinătate și să intru anul următor la facultate. Mai primesc pensia dacă fac această pauză de un an? Anumite persoane mi-au spus că trebuie imediat să intru la facultate altfel nu o să mai primesc pensia niciodată.

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai mai pus intrebarea si ti-am raspuns.
In timpul pauzei de la studii nu mai primesti pensie de urmas, vei primi doar dupa ce incepi iar studiile dar fara a depasi 26 de ani.

| Robeeert1 explică (pentru Ioandelasal):

Mersi, dar până nu răspund cei de la casa de pensii tot rămân un pic in dubii, acum am înțeles mai bine

| Violleta2022 a răspuns:

Pensia se incheie la 18 ani, sau cand ai terminat liceul ori facultatea.
Daca nu vrei sa mergi la facultate, pensia inceteaza definitiv.

| Robeeert1 explică (pentru Violleta2022):

Vreau să merg la facultate dar după un an de pauză, in acest caz mai primesc pensia odată ce devin student?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Robeeert1):

Stai un pic, ca situatia ta este un pic diferita.
Cica se aloca pensie pana la maxim 26 de ani, daca esti in scoala... dar nu spune nimic de pauza.
probabil ca-n pauza nu vei putea beneficia de nici un ajutor, dar il poti cere din nou, cand devii student.
Uite aici :
https://bundeangajat.olx.ro/......loarea-ei/

| Robeeert1 explică (pentru Violleta2022):

Dar dacă fac o facultate și n o absolv (pentru că muncesc) și apoi încep altă facultate? happy

| Violleta2022 a răspuns (pentru Robeeert1):

Daca muncesti, oricum nu mai poti beneficia si de pensie de urmas, asta este clar.

| Robeeert1 explică (pentru Violleta2022):

Ah, acum am văzut asta, mersi, o să întreb și la casa de pensii când o să-mi răspundă la telefon :/

| DanaDaniellllla a răspuns:

Daca nu ai continuitate nu ai cum sa mai primești pensia de urmaș. Poți să te înscrii la facultate și să obții o adeverință de student, iar ce îți depui adeverința de student pentru pensia de urmaș ca să ai continuitate poți avea posibilitatea să îți îngheți anul universitar.