| Joker a întrebat:

am si eu o nedumerire, daca s-ar gasi o planeta ca Pamantul locuibila, si singura diferenta ar fi marimea, adica ar fi cam cat cea mai mare stea cunoscuta "VY Canis Majoris (Red Hypergiant) ", de se spune despre ea ca are un diametru de 2.800.000.000 km, adica ca sa faci inconjurul ei cu un avion care merge cu 900 km/h iti i-a cam 1100 de ani, credeti ca am imbatranii altfel acolo? daca ne-am muta de pe Pamant in 20 ani acolo am imbatrini altfel sau la fel ca pe Pamant? tare curioasa sunt daca stie cinevathinking
S-ar obisnui corpul nostru sa imbatrineasca mai greu sau ar imatranii mai repede?

Astept raspunsuri, fundoi si voturi:*:*:*

Răspuns Câştigător
| raph2010 a răspuns:

Completarebig grin oricum nu am avem cum sa ajungem pana acolo sa colonizam o astfel de planeta! Omul inca nu e pregatit pentru asa ceva, noi nu suntem in stare sa facem o baza pe luna, sau sa ajunga primul om pe marte! Murim repede ( vorbim teoretic), cu tehnica actuala parca ne-ar tine in jur de 14-15 ani sa ajungem pana pe marte! Plus ca si greutatea actuala de pe terra, nu ar fi aceea pe toate planetele! De ex pe pamant daca ai 50 de kg, pe marte ai avea doar 19-20 MAXIM! tine si de forta de atractie a planeteiwinking si de genetica cu care suntem " proiectati" fundabig grin?

1 răspuns:
| raph2010 a răspuns:

Aicea tine de genetica! Noi in timp, oameni, ne adaptam... adevarat mai greu! cel mai usor se adapteaza gandaci, peste f.f.f.f. multe generatii am ajunge sa traim acolo sa spunem mai mult, dar la codul genetic acutal, nu avem cum!

| raph2010 a răspuns (pentru raph2010):

Completarebig grin oricum nu am avem cum sa ajungem pana acolo sa colonizam o astfel de planeta! Omul inca nu e pregatit pentru asa ceva, noi nu suntem in stare sa facem o baza pe luna, sau sa ajunga primul om pe marte! Murim repede ( vorbim teoretic), cu tehnica actuala parca ne-ar tine in jur de 14-15 ani sa ajungem pana pe marte! Plus ca si greutatea actuala de pe terra, nu ar fi aceea pe toate planetele! De ex pe pamant daca ai 50 de kg, pe marte ai avea doar 19-20 MAXIM! tine si de forta de atractie a planeteiwinking si de genetica cu care suntem " proiectati" fundabig grin?