| alexa a întrebat:

Daca la o facultate la Ase la care eu am prima optiune, am la admitere o medie mai mica decat un alt candidat care o are a doua optiune cine are prioritate de a intra pe locul respectiv? eu sau el? el poate ramane in asteptare in caz ca se retrage cineva sau imi ia mie locul, desi am avut prima optiune
Multumesc

Răspuns Câştigător
| rosto a răspuns:

Se iau in ordine dupa medie. deci, se incepe de la nota 10, se verifica prima optiune a lui, si e repartizat acolo. apoi se trece la 9, 99 si se verifica si prima lui optiune, tot asa, pana la ultima medie. dacasa zicem ca e cineva cu 9. 5 iar tu ai 9, 4, se verifica unde a vrut el ca si prima optiune, daca mai e loc, e repartizat acolo. daca nu, verifica si a doua lui optiune [adica prima la tine]. si o sa intre aici sa zicem. se ajunge si la tine si se verifica ce locuri mai sunt. deci cel mai mult conteaza media.

4 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Repartizarea se face dupa prima optiune. Daca toti cei care au pus ca prima optiune ce ai pus si tu au medii mai mari decat tine si se completeaza locurile, intri in calcule cu a doua optiune, dar...la concurenta cu cei care au pus-o prima. Sper ca ai priceput cat de cat.

| alexa explică:

Daca eu am o medie mai mica decat celalt.sa zicem ca eu am 7 si el are 7. 60. dar o are a doua optiune
ca ma gandeam ca eu fiind pe loc as putea avea sanse sa intru si el sa intre numai in cazul in care in care se mai retrage cineva.
va multumesc oricum

| ikram a răspuns:

Conteaza cine are media mai mare, nu are importanta a cata optiune este.

| Dăă a răspuns:

Pai depinde ce medie are si el daca are media la fel ca tine poti sa intri tu