| Adriandumi92 a întrebat:

Dacă mă transfer în clasa a 10 a de la profesională la liceu repet clasa a 9 a?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daaca ai termina primul an de profesionala vei incepe cu cl. a IX-a de liceu, conform Regulamentului-cadru de organizare şi funcţionare a unităţilor de învăţământ preuniversitar, aprobat prin Ordinul MEC nr. 5447/2020, citez:
"f)elevii care au finalizat clasa a IX-a a învăţământului profesional cu durata de 3 ani se pot transfera doar în clasa a IX-a a învăţământului liceal, cu respectarea mediei de admitere la profilul şi specializarea la care solicită transferul. Elevii din clasele a X-a şi a XI-a din învăţământul profesional cu durata de 3 ani se pot transfera în clasa a X-a din învăţământul liceal, cu respectarea condiţiei de medie a clasei la care solicită transferul şi după promovarea examenelor de diferenţă;"

| Adriandumi92 explică (pentru Ioandelasal):

Deci da, repetă a 9 a

| RealKing01 a răspuns:

Iți recomand sa ramai la profesională, la liceu dai de fel și fel de baieți unii smecheri unii tari in gură și unii nesimțiti, nu vrei să treci prin ce am trecut eu te asigur.Bine ca m-am lasat de școală acum 3 ani, am avut noroc ca e covid-ul, m-a ajutat Dumnezeu. M-am lovit mereu de ziduri și singur m-am ridicat, nimeni nu m-a ajutat, am dat și de prieteni pe interes care imi cereau bani ma credeau milionar, deci ramai la profesionala, nu-ti recomand.

| Adriandumi92 explică (pentru RealKing01):

Păi nu pentru mine, eu doream sa stiu daca repet a 9 a