| ClaraAngelica a întrebat:

Daca nu am note la mai multe materii si nici teza mai pot lua note in aceeasta saptamana si in primele saptamani din semestru 2?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se mai poate.
Daca, din cauza ca n-ai note si/sau teza, nu ti se poate incheia media pe sem.I vei fi amanata si va trebui sa sustii examene in primele saptamani ale sem.II, conform ROFUIP, citez:
"ART. 199.Sunt declaraţi amânaţi, semestrial sau anual, elevii cărora nu li se  poate definitiva situaţia şcolară la una sau la mai multe discipline de studiu/module din următoarele motive:
  a) au absentat, motivat şi nemotivat, la cel puţin 50% din numărul de ore de curs prevăzut într-un semestru la disciplinele/modulele respective.
  b) au fost scutiţi de frecvenţă de către directorul unităţii de învăţământ în urma unor solicitări oficiale, pentru perioada participării la festivaluri şi concursuri profesionale, cultural-artistice şi sportive, interne şi internaţionale, cantonamente şi pregătire specializată;
c) au beneficiat de bursă de studiu în străinătate, recunoscută de Ministerul Educaţiei Naţionale;
d) au urmat studiile, pentru o perioadă determinată de timp, în alte ţări;
  e) nu au un număr suficient de calificative/note, necesar pentru încheierea mediei/mediilor sau nu au calificativele/mediile semestriale ori anuale la disciplinele/modulele respective, consemnate în catalog de către cadrul didactic, din alte motive decât cele de mai sus.
  ART. 200.(1) Elevii declaraţi amânaţi pe semestrul I îşi vor încheia situaţia şcolară în primele 4 săptămâni de la revenirea la şcoală.
  (2) Încheierea situaţiei şcolare a elevilor prevăzuţi la alin. (1) se face pe baza calificativelor/notelor consemnate în rubrica semestrului I, datate la momentul evaluării."

| ClaraAngelica explică (pentru Ioandelasal):

Hey multumesc din suflet pentru raspuns m-a ajutat si mai linistit!

2 răspunsuri:
| Năstasă_Iulian_1993 a răspuns:

Se pate